Cuma, Temmuz 19, 2024

ROTA Örgütsel Kapasite Öz Değerlendirme Aracı STÖ’lerin Kullanımına Açıldı

Sivil toplum örgütlerinin güçlenmeleri ve etkilerini sürekli hale getirebilmeleri için kurumsal kapasiteleri hayati önem taşır. Bu nedenle, STGM olarak örgütlerin kurumsal kapasite geliştirme çabalarını desteklemeye yönelik faaliyetler yürütüp, deneyim paylaşımları gerçekleştiriyoruz.

Uzun yıllara dayanan deneyimimizi sivil toplum alanındaki evrensel birikimlerle sentezleyerek geliştirmiş olduğumuz kapasite geliştirme modeline örgütlerin yararlanabileceği “ROTA” isimli örgütsel kapasite öz değerlendirme aracını ekliyoruz.

ROTA’yla STÖ’ler yönetişim, katılım, kaynak geliştirme, iletişim vb. birçok alanda genel bir özçekim yapıp kendilerine bakarak, güçlü yönlerini veya gelişmeye açık yönlerini görüp, hazırladığımız “reçeteler” ile örgütsel olarak ne durumda olduklarını saptayabiliyorlar. Bu yaklaşım örgütlerin kendi kurumsal varlığı ve yapısı hakkında kurum içi düşünme süreçlerini geliştirmelerini ve öğrenme ile başlayacak olan gelişim dizisini sürekli hale getirmelerini sağlayacaktır.

ROTA’dan azami düzeyde faydalanabilmek için örgüt içinde farklı rollere sahip bireyler (örneğin, çalışan, yönetici, YK üyesi, gönüllü, üye, vb.) tarafından aracın kullanılmasını ve çıkan sonuçlar ve reçetelerin incelenerek gelişim sürecinin katılımcı bir yaklaşımla değerlendirilmesini de öneririz.

STGM

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz