Cuma, Haziran 14, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

“Sayılarla Yaşamak: Birler ve Sıfırlar” Sergisine Davetlisiniz

KızBaşına, 2017 senesinden beri Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadelede öncü projelere imza atan bir sivil toplum platformu olarak, yeni bir sanat sergisine ev sahipliği yapıyor. “Sayılarla Yaşamak: Birler ve Sıfırlar” sergisi, 14-28 Aralık tarihleri arasında İstanbul’un tarih kokan atmosferinde, Barın Han’da sanatseverleri ağırlayacak.

Bu sergi, sanatı veriden esinlenerek üreten 36 yetenekli sanatçının bir araya gelmesiyle oluşuyor. Veri sanatının renkli dünyasında ortaya çıkan eserler, ziyaretçilere sayılar aracılığıyla anlatılan birçok hikayeyi keşfetme fırsatı sunacak.

14-28 Aralık 2023 tarihleri arasında Barın Han – Boyacı Ahmet Sokak No:4, Binbirdirek Mahallesi, Çemberlitaş/İstanbul adresinde “Sayılarla Yaşam: Birler ve Sıfırlar” sergisi, veri sanatının eşsiz bir perspektifinden toplumsal konulara odaklanıyor olacaktır. Her bir sanatçı, kendi eserini yaratırken bir sayıyı temel alarak, o sayının içinde barındırdığı anlamı ve mesajı işliyor. Sergi, veri sanatının gücünü kullanarak toplumsal meselelere yeni bir bakış açısı getiriyor.

Sergide, ormansızlaşma ve Türkiye’de kesilen ağaçlar, kadınların beden algısı ve feminist çalışmalar, Türk tarihinde kilim motif verileri, gıdalardaki mikroplastikler ve sürdürülebilirlik, göçmenlerin yaşamı ve kaybolan göçmenler, haliç kirliliği ve çevresel etkileri, kadın cinayetleri, Anadolu’da çocuk gelinler, anne kaybı ve iyileşme süreci gibi konular ele alınacaktır.

Sergi süresince düzenlenecek atölye çalışmaları, ziyaretçilere sanatın yaratıcı dünyasına aktif katılım sağlayacak. Sanatçılar ve ziyaretçiler:

  1. Zeynep Coşansu: Fanzin yapımı,
  2. Yarenur Çetin: Kimlik ve renkler,
  3. İmelda Kuyumcu: Algoritma uygulamaları,
  4. Güzin Çağlayan: Kağıt atölyeleri – Çiçek yapımı ve pop-up kartlar,
  5. Derinsu Alicikoğlu: Türk motifleriyle stencil atölyeleri ile bir araya gelecekler.

KızBaşına, “Sayılarla Yaşamak: Birler ve Sıfırlar” sergisinde, sanatın veri dünyasındaki gücünü keşfetmek ve toplumsal meselelere duyarlı bir bakış açısı kazanmak isteyen herkesi bekliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -