Perşembe, Mayıs 23, 2024

TABİP, Fellowship Programı ile Öğrencilere aylık 1.000 Euro Destek İmkanı

TABİP İLE BİLİM DİPLOMASİSİNDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

2019 yılı itibariyle 46 ülkede 56 kültür merkezi ile geniş bir ağa sahip olan Yunus Emre Enstitüsü; şimdiye kadar başarıyla gerçekleştirmiş olduğu kültür diplomasisi ve kamu diplomasisi faaliyetlerinin yanına “bilim diplomasisini” de ekleyerek Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP)’i hayata geçirdi.

Bu kapsamda, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde geliştirilen TABİP ile Türkiye’nin uluslararası seviyedeki akademik ve bilimsel iş birliklerinin geliştirilmesi, know-how transferi sağlanması ve nitelikli insan kaynağının ve katma değeri yüksek üretimin artırılmasının yanı sıra Türkiye’deki bilimsel gelişmelerin ve çalışmaların dünyaya duyurularak Türkiye’nin küresel platformdaki algısına pozitif yönde katkı sağlanması ve ülkemizin kalkınma hedeflerine yaklaşılması öngörülüyor.

TABİP Portal, Üyelerine Bilim Dünyasının Kapılarını Açıyor

TABİP’ in bilimsel ağı olarak bilinen Portal, projenin en dikkati çeken özelliklerinden biri olarak hizmet vermeye başladı. Türkiye’de yürütülen akademik ve bilimsel çalışmaları arşivleme görevi üstlenen Portal, aynı zamanda Türkiye’nin bilimsel hafızası olmayı amaçlıyor. Portal, iş çevreleri ve yükseköğretim kurumlarının yanı sıra özellikle hem Türk hem de uluslararası öğrenciler ve akademisyenlere hitap eden içerikleriyle dikkat çekiyor.

Bu anlamda, Türkiye’deki eğitim imkânlarına, araştırma desteklerine, burslara ve akademik ve bilimsel alandaki çalışmalara ulaşılmasına imkân veren Portal, uluslararası araştırmacılara ve öğrencilere Türkiye’deki akademik ve bilimsel imkânları yakından takip etmeleri için fırsat tanıyor.

Portal, aynı şekilde uluslararası alandaki güncel akademik ve bilimsel çalışmaları, etkinlikleri duyuruları ve projeleri de Türk kullanıcıların hizmetine sunuyor. Portal’ın bu özelliği sayesinde örneğin; Türkiye’de bir bilimsel etkinlik düzenleyen üye uluslararası alanda katılımcı ve destek çağrısında bulunabiliyor, projelerini yayımlayabiliyor ya da çalışma grupları oluşturabiliyor.

Ulusal ve Uluslararası Önemli Kurumlarla İş Birliği Anlaşmaları İmzalanıyor

TABİP, söz konusu hedeflerini yerine getirmek için önemli iş birliği anlaşmalarına imza atarak iş birliği içerisinde bulunduğu kurum ve kuruluşların veri tabanlarından, tecrübelerinden ve sağlayacağı fırsatlardan faydalanmayı ve onlara fayda sağlamayı hedefliyor.

TABİP’ in hali hazırda Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Alman-Türk Bilgi ve İletişim Araştırma Merkezi ile iş birliği anlaşmaları bulunuyor. Ulusal ve uluslararası alanda iş birliklerine her geçen gün yenisini katarak büyümeyi hedefleyen TABİP, özellikle öğrenci ve akademisyen kullanıcılarına iş birliği yaptığı kurumlarda tecrübe edinmesini sağlamayı amaçlıyor.

TABİP, Fellowship Programı ile Öğrencilere aylık 1.000 Euro Destek Sağlıyor

TABİP, düzenlediği Point of Contact Fellowship Program (PoCFP) ile hem kendi ağını genişletmeyi hem de dünyanın dört bir yanındaki PhD öğrencileri, Post-Doc ve araştırmacıları desteklemeyi amaçlıyor. Belirli koşulları sağlayan PhD öğrencileri, Post-Doc ve araştırmacıların katılabileceği PoCFP ile söz konusu öğrenci ve araştırmacılara aylık 1.000 Euro destek sağlanması planlanıyor.

İngilizce ve Türkçe hizmet veren Portal’a ulaşmak ve PoCFP hakkında daha detaylı bilgiye erişmek için hemen www.tabip.global adresini ziyaret edebilirsiniz!

BENZER İÇERİKLER