Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Türkiye’de Kadınların Adalete Erişimini Desteklemeye Yönelik Projeler için Hibe Programı Başvuruları Açıldı

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi Ortak Programı “Batı Balkanlar ve Türkiye için Yatay Destek” kapsamında yürütülmekte olan “Türkiye’de Kadınların Adalete Erişiminin Desteklenmesi” projesi çerçevesinde, Türkiye’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına (STK) yönelik bir hibe çağrısı başlatılmıştır.

 

Proje kapsamında, ulusal ve yerel STKlerin kadınların adalet erişimlerinin desteklenmesi ve hukuki farkındalıklarının artırılmasına yönelik projelerine/girişimlerine destek olmak amacıyla her biri en fazla 15.000 EUR (on beş bin avro) olmak üzere en az üç (3) hibe verilmesi planlanmaktadır. Sunulan proje tekliflerinin süresi altı ay ile bir yıl arasında olmalıdır.

 

Hibeler, kadınların adalet erişimini desteklemeyi, hukuki farkındalıklarını ve hukuk okuryazarlıklarını  artırmayı, kadınları haklarını talep etme, ihlalleri bildirme ve adli yardım da dâhil olmak üzere mevcut hukuki yollar ve hizmetlerden faydalanarak destek ve adalet talep etme konusunda güçlendirmeyi amaçlayan projeleri finanse edecektir. Bu çerçevede, barolar da dâhil olmak üzere yerel ortaklarla iş birliği yapılması teşvik edilmektedir.

 

Proje teklifleri, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet mağdurları, Şubat 2023 depremlerinden etkilenen, mülteci, göçmen, Roman kadınlar ve kız çocukları, kırsal kesimde yaşayan kadınlar gibi kırılgan veya dezavantajlı durumdakiler başta olmak üzere kadınları hak sahipleri olarak güçlendirmeye ve desteklemeye odaklanmalıdır.

Proje teklifleri “Türkiye’de Kadınların Adalete Erişiminin Desteklenmesi” projesinin sonuçları ile Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyinin bu alandaki çalışmalarına katma değer sunmalıdır.

 

Başvurular için Son Teslim Tarihi: 3 Haziran 2024’tür (17.00 GMT + 3)

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz