Pazar, Haziran 23, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Yurttaş Bilimiyle İklim Adaletini Savunmak

Mekanda Adalet Derneği’nin, Ev İçi Isı Konforu projesinin kapanış etkinliği “Yurttaş Bilimiyle İklim Adaletini Savunmak” söyleşisi, 4 Aralık Pazartesi günü, Postane’de gerçekleşecek.

Mekanda Adalet Derneği, İklime Uyum ve Enerji Yoksulluğu için Ev İçi Isı Konforu projesinin çıktılarını paylaşacağı proje kapanış etkinliğini 4 Aralık Pazartesi 19.30’da, yurttaş araştırmacılarının ve izleyicilerin katılımıyla Postane’de gerçekleştirecek. Etkinlikte, MAD ekibinden Yağız Eren Abanus ve Cemre Kara, kolaylaştırıcı yurttaş araştırmacılar topluluğundan Barış TürkdoğanElif Bengi Güneş ve Meryem Uyaver konuşmacı olarak yer alacaklar.

Sıcak dalgaları iklim kriziyle birlikte derinleşen en ölümcül afetler arasında. Aralık 2022’de yayınlanan bir makaleye göre 2004-2017’nin yaz ayları boyunca etkisini gösteren 20 sıcak dalgası İstanbul’da 4281 fazladan ölüme neden oldu. Sıcağın ölümcül etkilerinin bilinmemesinin yanı sıra bu konuya hitap eden politika mekanizmalarının yokluğu iklim adaletsizliğini daha da derinleştiriyor. Sıcak dalgalarının seller veya orman yangınları gibi çarpıcı görüntülere de yol açmıyor olması konunun medya tarafından ele alınışını kısıtlıyor. Bu bağlamda Mekanda Adalet Derneği, bu olguyu hak temelli ve etki odaklı çalışmalar yapmasına olanak verecek şekilde araştırmak, veri üretmek, topluluklar oluşturmak ve güçlendirmek, insan deneyimlerini temel alan içerikler üretmek ve politika değişikliği talep etmek için geçtiğimiz yaz aylarında Ev İçi Isı Konforu projesini başlattı.

Projede konu olarak sıcak dalgalarına odaklanırken katılımcı bir süreç yürütebilmek için yöntem olarak yurttaş bilimi yöntemi kullanıldı. Projenin ilk aşamasında tespit edilen bulguları ve nasıl bir süreç geçirildiğini konuşmak için, yaygınlaştırma odağı ile düzenledikleri kapanış etkinliği, 4 Aralık’ta Postane’de gerçekleşecek.

Akış olarak, önce yurttaş bilimi hakkında kısa teorik bir sunumla başlayıp ardından interaktif bir şekilde yurttaş biliminin projede nasıl uygulandığına dair yurttaş araştırmacılar ve katılımcılarla bir sohbet gerçekleştirilecek.

Katılımın, mekan kapasitesi gereği, 65 kişi ile sınırlı olduğu etkinliğe kayıt için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -