Cuma, Haziran 21, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

AB, STÖ’leri “Genişleme Aday Üyesi” (ECM) Olmaya Davet Ediyor!

Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi (EESC), AB aday ülkelerinden işveren kuruluşları, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini EESC’nin pilot projesine katılmaya ve Genişleme Aday Üyesi (ECM) olmaya davet ediyor.

Bu girişim, EESC’yi, aday ülkelere katılım için özel bir fırsat sunan ilk AB kurumu haline getiriyor. Girişim, 2024 yılı için bir yıllık pilot proje olarak tasarlandı ve Aralık 2024’te değerlendirilecek.

EESC Nedir?
EESC, AB’nin ayrılmaz bir parçasıdır: 1957 yılında Roma Antlaşması ile AB’deki karar vericilere tavsiyelerde bulunmak ve kıtadaki sivil toplum kuruluşlarının ve ağlarının Avrupa’nın kalkınmasında söz sahibi olmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

“Genişleme Aday Üyelerinin” (ECM’ler) Rolü Nedir?
“Genişleme Aday Üyesi”, AB’ye aday ülkelerdeki sivil toplum temsilcilerine, onlara EESC üyesi statüsü vermeden, destek ve önem gösteren fahri bir unvandır. Bu nedenle ECM kavramı, Avrupa Birliği’nin İşleyişine İlişkin Antlaşma’nın (TFUE) 300 ila 304. Maddelerinde tanımlanan EESC üyeliğinden farklıdır.

“Genişleme Aday Üyesi” (ECM) Olmak için Süreç Nasıldır?
EESC adayları inceleyecek ve seçecektir. Kuruluşlar ve kuruluş tarafından önerilen aday(lar), aşağıda belirtilen kriterlere göre seçilecektir:

  • Belirli bir kuruluşun ulusal sivil ve sosyal diyaloğa katılımı;
  • Ulusal veya uluslararası ağlara katılım;
  • Kuruluşun TEU’nun 2. maddesinde yer alan AB değerlerine bağlılığı;
  • Cinsiyet dengesi ihtiyacı ve gençlik örgütlerinin temsilcilerinin varlığı;
  • AB’nin resmi dillerinden en az birini konuşan kişilere öncelik verilecektir.

EESC, sivil toplumun üç grubunu ve farklı kesimlerini temsil eden dengeli ve çeşitliliğe sahip bir ECM havuzu elde etmeye çalışacaktır.

Kuruluşunuz ECM girişiminin bir parçası olmakla ilgileniyorsa lütfen en geç 25 Ocak 2024 tarihine kadar istenen tüm verileri sağlayarak başvuruda bulunun.

EESC sekretaryası süreçteki sonraki adımlar için potansiyel ECM havuzuyla iletişime geçecektir.

Ukrayna ve Türkiye için en fazla 21 üyeli, diğer aday ülkeler için ise en fazla 15 üyeli bir havuz seçilmesi hedeflenmektedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -