Salı, Mayıs 28, 2024

Avrupa Birliği Özgeçmiş Formatı: Europass

Europass CV Nedir?

Europass CV, tüm dünyada kullanılan yaygın bir özgeçmiş formatıdır. Europass’ın amacı, iş ile staj / burs / proje başvurularında ortak standartlar oluşturarak Avrupa Birliği ülkelerinde herkes için kariyer hareketliliğini teşvik etmektir.

Neden Özgeçmişimi Europass ile Hazırlamalıyım?

Cedefop (European Centre for the Development of Vocational Training)’a göre, kurulduğu 2005 yılından bu yana 130 milyondan fazla Europass doldurulmuştur. Avrupa’da öğrenim görmek ve çalışmak isteyenlerin vazgeçilmez kişisel aracı olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Europass sayesinde başvuru sahipleri becerilerini ve niteliklerini, Avrupa başta olmak üzere uluslararası tüm alanda açık ve şeffaf bir şekilde gösterebilir. Avrupa düzeyinde referans belgesi olan bu CV formatını uluslararası tüm platformlar ile kendi ülkenizdeki tüm başvurular için kullanabilirsiniz.

Standart şablonlar sunarak kullanıcılara zamandan tasarruf sağlayan Europass CV, bireylerin bilgi, beceri, deneyim ve başarıları ile eğitim ve çalışma geçmişlerini etkili şekilde ortaya koyabilmeleri için alan yaratmaktadır. Bu sayede yazı tipi, puntolar, hizalar, sıralama, renkler, tasarım vb. konular üzerine emek harcamadan içeriğe odaklanabilirsiniz.

29 dilde düzenlenebilen ve ücretsiz erişim sağlanabilen yeni formatı ile Europass, şablon içerisinde dilediğiniz alanı doldurmanıza olanak sağlamaktadır. Profilinizi ayrıntılı bir şekilde sıraya koyabilir (profesyonel deneyim, akademik bilgi, gönüllü çalışmalar, projeler vb.), profilinizi güçlendiren belgeleri de (sertifikalar, referans mektupları, diplomalar vb.) ekleyebilirsiniz. Bilgilerinizi doldurduktan sonra size sunulan CV şablonları arasında çeşitli değişiklikler yapabilir, renklendirebilir ve kişiselleştirilebilirsiniz.

Oluşturduğunuz CV’nizi PDF dosyası olarak indirebilir, mail aracılığı ile ilgili kurumlara iletebilir veya belirli bir tarih aralığında belirli kişiler tarafından görüntülenebilecek şekilde web bağlantısı haline dönüştürülebilirsiniz. Kişisel cihazınıza veya Europass kütüphanelerine kayıt ettiğiniz CV’leri Platform üzerinden daha sonra güncelleyebilirsiniz.

Europass CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Europass CV, standart şablonları ile özgeçmişinizde bilgilerin takip edilebilirliği açısından size önemli ölçüde avantaj sağlayacaktır. Ancak kullanacağınız açık ve basit bir dil ile de CV’nizin okunurluğunun kolay olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Her başvuru öncesinde CV’nizi gözden geçirmeli, kişisel bilgilerinizin güncel olmasına dikkat etmeli ve iletişim adresi olarak paylaşmış olduğunuz mail adresiniz içerisinde ad ve soyadınızdan en az birisini içermesine öncelik vermelisiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı başvurunuzun içeriğine göre paylaşıp paylaşmamaya karar verebilirsiniz. Örneğin; özgeçmişinizi bir gençlik projesinde gönüllü pozisyonuna başvurmak için hazırlıyorsanız, Instagram hesabınıza yer verebilirsiniz. İş başvurusu için hazırlamış olduğunuz CV’nizde ise LinkedIn hesabınızı eklemeniz yerinde olacaktır.

En son yer aldığınız deneyiminizin en üstte listelenmesi önemlidir. En yakın tarihten en uzak olana göre ters kronolojik bir sıralama tercih edilmelidir. Her deneyimin içerisinde kısa da olsa bir açıklama cümlesi ekleyerek okuyucunun çalışmalarınız hakkında detaylı bilgi sahip olmasına izin vermeniz olumlu karşılanacaktır.

Özgeçmişinizi destekleyici dokümanlarınızın (diploma, sertifika, iş/staj belgesi vb.) elektronik kopyalarını arşivinizde hazır bulundurup, ilgili dokümanları CV’nize eklemeye özen gösteriniz.

Son olarak yazım ve dil bilgisi hatalarınızı kontrol edip, CV’nizin 3 sayfadan uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. 

Kendi Europass CV’nizi Oluşturmak için Tıklayın

 

Simay Karaduman

İçerik Yöneticisi

AB-ilan.com yazar içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz