Cuma, Haziran 21, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Davetlisiniz: Kadın, Söylem, Eylem Uluslararası Sempozyumu

Dokuz Eylül Üniversitesi, Limoges Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi katkılarıyla.

Kadınların söylem ve eylemleri aracılığıyla küresel ve toplumsal değişime nasıl katkı sağladığının ve kadın sorunlarının ele alınacağı kolokyuma 9 ülkeden 101 araştırmacı ve akademisyen katılmaktadır. Farklı coğrafyalardan ve kültürlerden gelen katılımcıların kolokyuma katılıyor olması kültürlerarası etkileşimi ve zenginliği arttırarak küresel barışın sağlanmasında önemli rol oynayacaktır. Kolokyumun iletişim dili Fransızca ve Türkçedir. 3 gün sürecek olan kolokyum, ikisi Türkçe ikisi Fransızca olmak üzere dört paralel salonda gerçekleşecek, Prof.Dr. Fatmagül BERKTAY’ın açılış konferansı ve Prof. Dr. Mounira CHATTI’nin konferansı ve iki panel eşzamanlı olarak Türkçe’den Fransızca’ya, Frasızca’dan Türkçe’ye çevrilecektir. Ayrıca, üç film gösterimi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin ” Cumhuriyetin öncü kadınları” adlı gösterisi kolokyumda yer almaktadır. Sempozyuma dinleyici olarak katılmak ücretsizdir.

Uluslararası bir etkinlik olan Kadın, Söylem, Eylem sempozyumunun amacı, kadınların söylem ve eylemleri aracılığıyla hem küresel hem de toplumsal değişime nasıl katkı sağladığını ele almaktır. Bu nedenle, farklı coğrafyalardan ve kültürlerden gelen katılımcıların katkı sağlaması önemlidir. Kültürlerarası etkileşim adına yapılan bu katkılar sempozyumun zenginliğini artıracak, küresel barışın sağlanmasında daha geniş bir bakış açısına sahip olmamızda önemli bir rol oynayacaktır. Diğer yandan, sempozyum, her türlü söylemi inceleyen kadınlara açık bir platform sunmayı amaçlayan disiplinlerarası bir sempozyumdur. Bu özelliği ile farklı alanlardan gelen katılımcıları bir araya getirecek ve kapsamlı bir tartışma fırsatı sunacaktır.

Sempozyumun başlığında yer alan “söylem”, çeşitli sosyal bağlamlarda ve farklı alanlarda (siyaset, medya, hukuk, edebiyat, din, sinema vb.) ortaya konan bir dil dizgesi olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede, sempozyumun amacı, bir yandan “kadın” ve “söylem” kavramları üzerinde çalışan çeşitli disiplinlerden (toplumbilim, ruhbilim, siyaset ve hukuk bilimleri, dil bilimleri, dil öğretimi vb.) ve coğrafyalardan gelen araştırmacıları bir araya getirmek, diğer yandan iktidar söylemine karşı mücadele eden kadınların gücünü öne çıkaran söylemleri çözümlemektir. Bu bağlamda sempozyumun (bunlarla sınırlı olmamakla birlikte) temel konu başlıkları aşağıdaki gibidir:

 

  • Kadın, söylem ve sinema
  • Kadın, söylem ve edebiyat
  • Kadın, söylem ve siyaset
  • Kadın, söylem ve medya
  • Kamusal alanda ve özel alanda kadın

Tarihler: 10-11-12 Haziran 2024
Yer: Institut français İzmir

 

Detaylı bilgi için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -