Salı, Mayıs 28, 2024

Fransa ile Başlayıp Avrupa’ya Uzanan Erasmus Deneyimi

Büyük hayaller, büyük hedefler…akademik hayatım boyunca attığım adımların sonucunda kendimi Fransa’nın Rennes şehrinde buldum. İçimde hayatımda ilk kez yurtdışına çıkıyor olmanın gururu, mutluluğu ve korkusu vardı. Bir de yolumu nasıl bulurum konusunda büyük endişelerim -navigasyon konusunda pek iyi sayılmam- . Neyse ki şans benimleydi ve Türkiye’den tanıştığım yol arkadaşım sayesinde içim büyük ölçüde rahatladı fakat indiğimizde Fransızca bilmediğimiz için anlaşmak biraz zahmetli oldu. Ona buradan kocaman teşekkürlerimi sunuyorum. 😊

Yurda vardığım ilk gün tüm eşyalarım ıslaktı, gece geldiğim için güvenlikten anahtarımı alamamıştım. Bir tek şans eseri gelmeden yurt hakkında konuştuğum Fransız bir arkadaşım vardı. Sevgili Anne bana odasını verdi ve kendi diğer arkadaşının yanında kaldı. Ondan bahsetmeden geçemeyeceğim çünkü bana çok büyük bir iyilik yaptı o gün.

İlk günler aksilikler peşimi bırakmasa da zamanla hem Fransa’ya hem de okuluma adapte olmaya başladım. Hayatımda ilk kez bu kadar farklı ülkeden, dilden insanın olduğu bir sınıftaydım ve bu beni çok heyecanlandırmıştı. Kültürlerini tanımak onlarla sohbet etmek için can atıyordum. İnteraktif işlenen dersler inanılmaz ilgimi çekmişti, neredeyse her derste sunum yapmamız bekleniyordu. Fransızca öğrenme sürecimizde de konuşma odaklı ilerliyorduk. Bu özellikle Türkiye’den gelen bizler için çok farklı bir sistemdi ancak konfor alanımızdan çıkmamıza büyük katkı sağladı. Farklı olan bir diğer şey ise hava durumuydu, Kuzey Fransa’da olduğumuzdan sürekli yağmur yağıyordu hatta ilk hafta yapılan Rennes gezisinde fırtına çıkmıştı ve hepimiz ıslanmıştık ama gün sonunda bir kafeye geçip orada sohbet etmeye devam etmiştik, dünyanın dört bir yanından bir sürü yeni arkadaş edinmiştim. 😊

Biraz yaşadığım şehirden bahsedeyim. Rennes Fransa’nın küçük bir şehri, kuzeyde bulunuyor, Saint Anne caddesi, tarihi yapıları, ve kafeleriyle tatlı bir atmosfere sahip. Bahar geldiğinde kahvenizi ve kruvasanınızı alıp güneşi selamlamanız için birçok doğal parka ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 2 gününüzü ayırarak şehirdeki binaları, kiliseleri gezebilirsiniz. Thabor Parkı, Rennes Güzel Sanatlar Müzesi, St. George Sarayı, Brittany Müzesi’ni keşfedebilirsiniz. Ayrıca şehir dünyaca ünlü Le Mont-Saint-Michel adasına 1 saat, Paris’e hızlı trenle 1.30 saatlik bir mesafede. Bu da diğer Avrupa şehirlerine olan ulaşımımıza kolaylık sağlamıştı.

Erasmus öğrencisi olduğumuz için bolca vaktimiz vardı. Bizler de rotamızı ilk olarak Nantes şehri üzerinden Montpellier’e çevirdik. Daha güneyde olan bu şehrin Rennes’ten farklı olarak denize kıyısı vardı. El değmemiş yapıları ve küçük taş evleriyle içimizi ısıtmıştı. O tarihlerde uygun fiyatlı bir Barselona otobüsü bulmuştuk, hal böyleyken yolculuğumuza İspanya da eklendi. İnsanları,plajları, ve yemekleri ile Fransa’dan sonra kültürümüze daha yakın hissettik kendimizi orada. Özellikle La Sagrada Familia ve Playa de la Barceloneta beni büyülemişti. Rennes’e dönerken İspanya üzerinden uygun uçuş bulamadığımız için Bordeaux’ya biletlerimizi aldık. Şarap mahzenine girip tadımlar yaptık, dünyaca ünlü şarapların yapımına tanıklık ettik.

Ara tatil dönemimizde ise rotamız Belçika’ydı. Diplomatik, resmi ve tarihi bir atmosferle karşılaşmıştık. Sokaklar gerçekten çikolata kokuyordu. Avrupa Parlamentosu, Grand Place, Manneken Pis, Îlot Sacré… gezip çok beğendiğimiz yerlerden sadece birkaçıydı. Bir sonraki durak ise Amsterdam’dı. Düzenli sokakları, bisiklet yolları ve kanalları ile tam bir Avrupa şehriydi. Türkiye’ye dönmeden önce Paris üzerinden ulaşım sağlamamız gerekiyordu, o nedenle bu güzel şehri en sona bıraktık. Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Sacre Coeur Kilisesi, Arc de Triomphe, Champs-Elysees Caddesi, Notre Dame Katedrali ile büyüleyici bir kentti.

Tüm bunlar benim 2022 yılında 5 aylık tam burslu olarak katıldığım Erasmus maceramın kısa bir özeti. Fransa’da Erasmus yapmak beni kişisel olarak bambaşka hedeflere ve hayallere götürdü. Ufkumu genişletti, farkındalık kazandırdı, bakış açımı değiştirdi. Siz de yeniliğe açık, konfor alanınızdan çıkmak isteyen ve en önemlisi yolda kendini keşfetmek isteyen biriyseniz hiç düşünmeden bu yolculuğa çıkın derim.

Melisa Özdemir


 

Sizler de başarı hikayelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz? 

İletişim: editor@ab-ilan.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz