Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Gençlik Parkı’nın 80 Yıllık Tarihi Belgesel Oluyor

Başkent Ankara’nın merkezinde 1943 yılında açılan Gençlik Parkı’nın hikayesi 2023 yılında belgesel, sergi ve kitaba dönüşecek. Proje, parkın tarihini toplumsal, kültürel ve sanatsal açılardan mercek altına alıyor.

1923 yılında kurulan Cumhuriyet’in örnek bir kent olarak inşa ettiği Ankara’da kurulan ve tarihi boyunca başkentin en önemli kentsel mekanlarından biri olarak varlığını koruyan Gençlik Parkı’nın tarihi, yapımcılığını Mareliber’in üstlendiği proje kapsamında bir belgesel film, bir sergi ve bir araştırma kitabıyla kayda geçirilecek.

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (VEKAM) katkılarıyla yürütülen projenin yönetmenliğini Deniz Şengenç üstlenirken, araştırma çalışmalarının başında yazar ve şair Ulaş Bager Aldemir yer alıyor.

“Ankara yaratılan bir kenttir”

Gençlik Parkı’nın 80. ve Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıldönümünde tamamlanması planlanan projeyle ilgili açıklamada “Cumhuriyet’in bozkırın ortasında kurulan başkenti Ankara, şehir planlaması açısından yaratılan bir kenttir. Gençlik Parkı Projesi, yeni kurulan Cumhuriyet’ten günümüze kadar parkın idari kurumlarla, toplumla ve kültürle arasındaki etkileşimi çerçevesinde toplumsal yaşamın mekanla ilişkilenmesini konu alıyor” denildi.

Proje kapsamında VEKAM Arşivi, fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç’ın kişisel koleksiyonu ve fotoğraf muhabiri Süreyya Oral’ın arşivi gibi, Ankara’ya ve Gençlik Parkı’na dair çeşitli görsel ve yazılı arşivlerden yararlanılırken çok sayıda sanatçı, akademisyen, araştırmacı ve yerel yönetici projeye röportajlarla katkı sunuyor.

“Gençlik Parkı, Ankara’nın çocukluğudur”

Projenin genclikparki.net internet sitesinde “Gençlik Parkı, Ankara’nın çocukluğudur. Denizi andıran havuzuyla, sandallarıyla, çay bahçeleriyle, gazinolarıyla, nikah salonuyla ve lunaparkıyla her yaştan ve toplumsal gruptan insanın buluşma noktası olan park; bir arada yaşama ve eğlenme kültürünün yaşatıldığı bir ayna gibidir” ifadelerine yer verilirken, projeye katkı sunmak isteyen herkes için açık çağrıda bulunuldu.

Parka dair anıları ya da fotoğraf, kartpostal, pul, bilet, kıyafet, gazete, dergi gibi anı nesneleri olan Ankaralılar, projeye genclikparki.net adresi üzerinden katkı sunabiliyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz