Pazar, Haziran 23, 2024

Macaristan Devlet Bursu için başvurular devam ediyor

Stipendium Hungaricum, Macaristan Hükümeti tarafından yürütülen bir burs programıdır. Bu program, Macaristan’daki yükseköğretim kurumlarında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilere finansal destek sağlamayı amaçlamaktadır.

Stipendium Hungaricum programı kapsamında sağlanan burslar, eğitim ve yaşam maliyetlerini kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu burslar, çeşitli disiplinlerdeki lisans, yüksek lisans ve doktora programlarını kapsayabilir.

Stipendium Hungaricum programı, uluslararası öğrencilere eğitim fırsatları sunmanın yanı sıra, farklı kültürleri bir araya getirerek kültürel etkileşimi teşvik etmeyi amaçlayan bir girişimdir.

Burs için başvuru belgelerinin son yüklenme tarihi 15 Ocak 2024 (TSİ: 16.00)

Bursun kapsamı;
– Eğitim bedelinin karşılanması
– Aylık burs 43.700 HUF (yaklaşık 110 EUR)
– Konaklama desteği (öğrenci yurdu yada aylık 40.000 HUF yaklaşık 100 EUR)
– Sağlık sigortası
Net meblağları burs başvuru detaylarında bulabilirsiniz.

Temel bilgiler;
– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar için 2024/2025 yılında 55 Lisans, 85 Yüksek Lisans, 55 Doktora ve 5 Kısa Dönemli Burs olmak üzere kontenjan sayısı 200’e çıktı!
– 2 lisans, 5 yüksek lisans ve 3 tanesi de doktora olmak üzere toplam 10 adet burs Nükleer Bilimler, Teknoloji ve Enerji alanında verilecektir.

– Her aday en fazla 2 yer seçme hakkına sahiptir. Bu yerler öncelik sırasıyla belirlenmelidir. Başvuru koşulları kurum ve fakültelere göre değişkenlik gösterir. Başvurular seçilen bölümlere, belirtilen koşullara göre yapılmalıdır.
– Birinci lisans (BA, OTM – one-tier master) için başvuran adayların lise mezuniyet belgelerini sunması yeterlidir. Diğer seviyeler için gerçekleşen başvurularda bir önceki seviyenin mezuniyet belgesi sunulmalıdır.
– Talep edilen herhangi bir belgenin başvuru bitiş tarihine kadar tedarik edilememesi durumunda (örneğin devam eden eğitim süreci veya hazır olmayan dil sınav belgesi vb.) adaylar 1 Ağustos 2024 tarihine kadar söz konusu eksik belgeleri temin edilmesi konusunda beyannamede bulunabilecektir. (Sağlık raporu ise 15 Nisan 2024’e kadar sunulmalıdır!)
– Başvurular çevrimiçi olarak yapılacaktır. T.C. vatandaşlarının başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla gönderilecektir. Her iki ülke başvuru sistemine de başvuru yapılması gerekmektedir.
– Macaristan Başvuru Sistemi: https://apply.stipendiumhungaricum.hu
– T.C. MEB Başvuru Sistemi: https://basvuru.meb.gov.tr/
– Mülakatlar T.C. MEB tarafından belirlenen tarihler arasında gerçekleştirilecektir.
– Eğitim dili İngilizce’dir (Macarca seçilebilir). Adayın eğitim alacağı dilde yeterliliği doğrulaması gerekmektedir (örneğin İngilizce gerçekleşecek eğitim programı için uygun seviyede İngilizce yeterlilik gerekir). Dil yeterliliği tespiti üniversiteler tarafından belirlenmektedir.
– Yabancı dilde yeterliliğe sahip olmadan da başvuru yapılabilir. Bu durumda aday, Macarca gerçekleşecek eğitim programlarına başvuru yapabilir ve bunun için, 1 senelik “Macarca Hazırlık” başvurusu yapılmalıdır.

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayınız! 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz