Pazar, Haziran 23, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Veri Görselleştirme ve Savunuculuk Hackathonu Katılımcı Çağrısı

UN Women tarafından Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle uygulanan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Güçlü Sivil Alan” projesi kapsamında Tandans Veri Bilim Danışmanlığı, Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEİD) ve Dissensus Araştırma tarafından yürütülen “Toplumsal Cinsiyet Veri ve İstatistiklerine İlişkin Kapasite Geliştirme ve Teknik Destek Programı” çerçevesinde 24-25 Şubat 2024 tarihlerinde İstanbul Kadıköy Moda’da “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Veri Görselleştirme ve Savunuculuk Hackatonu gerçekleşecektir.

6 takım kendi tasarladığı bir savunuculuk faaliyeti kapsamında toplumsal cinsiyet veri analiziyle kanıta dayalı, yaratıcı veri görselleştirmeleriyle etkin bir sosyal medya kampanyası oluşturmak için yarışacak!

👉 Başvuru Formu

Hackathonun detaylı kapsam ve kurallarını öğrenmek için şartnameyi inceleyebilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi: 14 Şubat 2024, Çarşamba, 23:59

Hackathon tarihi: 24-25 Şubat 2024

Hackathon Nedir?

Hackathonlar (ideathon, datathon vb.) genel olarak bir soru(n) etrafında bir araya gelen kişilerin belirli bir süre içinde belirlenmiş bir konuda çözümler geliştirmek üzere ekipler halinde çalıştıkları ve bu süreç içerisinde katılımcıların problem çözme ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştiren yarışma türü etkinliklerdir. Hackathon programı süresince, katılımcıların toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve/veya toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dair kendi seçtikleri konuda tasarladıkları bir savunuculuk faaliyeti kapsamında,  konuya ilişkin toplumsal cinsiyet veri ve istatistiklerine erişipveri görselleştirme ve veriye dayalı hikaye anlatımı ile savunuculuk yöntemlerini kullanmaları beklenmektedir. Katılımcıların, bu veri ve istatistikler bağlamında belirledikleri hedef kitlelere ve sosyal medya platformlarına özgün içerikler üretmeleri amaçlanmaktadır. İkinci günün sonunda, farklı disiplinlerden katılımcılardan oluşan ekipler, yürüttükleri çalışmayı ve hazırladıkları görsel çıktıları sunacak ve çalışmaları jüri tarafından değerlendirilecektir.

Başvuru Detayları:

Başvurular bireysel olarak yapılacaktır. Başvuru kriterlerine uyan katılımcılar, hackathon programı yürütücüleri tarafından, 5’er kişiden oluşan 6 ekibe ayrılarak, çalışmalarını takım halinde gerçekleştirecek ve sunacaktır. Katılacak ekipler arasındaki olası bilgi ve deneyim dengesizliğini önlemek, farklı disiplinlerden öğrenciler arasındaki iletişimi güçlendirmek ve birlikte öğrenme ve üretme pratiklerini teşvik etmek amacıyla, çalışma ekipleri yürütücüler tarafından oluşturulacağı için, başvurular ekip olarak değil bireysel alınacaktır.

İstanbul dışından başvuran ve başvurusu olumlu sonuçlanan katılımcıların konaklama ve yol masrafları karşılanacaktır. Tüm katılımcıların yeme ve içme ihtiyaçları, Hackathon programının gerçekleştirileceği mekânda proje yürütücüsü kurumlar tarafından sağlanılacaktır.

Kimler Başvurabilir?

  • Hackathon programına, Medya, İletişim, Kadın Çalışmaları, İstatistik başta olmak üzere diğer alanlarda da lisans veya lisansüstü eğitimine devam eden öğrenciler başvurabilir.
  • Daha önce Ankara, Adana ve İstanbul’da düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet Verilerine İlişkin Modüler Eğitim Programı’na katılmış olan öğrencilerin başvurularına öncelik verilecektir.

Adres: DoubleTree by Hilton Istanbul – Moda – Caferağa, Albay Faik Sözdener Cd. No:31, 34710 Kadıköy/İstanbul

İletişim Bilgileri:

E-posta: genderdata@tandans.com
Telefon: 0534 693 72 08

Detaylı bilgi için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -