Perşembe, Haziran 13, 2024

Üniversitelerin Engelli Öğrenci Birimleri Web Erişilebilirliğinin İzlenmesi Raporu 2021 Yayınlandı

İnternet, bilgi teknolojileri, çevrimiçi hizmetler artık yaşamın ayrılmaz bir parçası. Hal böyle olunca engelli bireyler bakımından erişilebilirlik, web erişilebilirliği ve dijital erişilebilirlik konularını da kapsayacak biçimde anlam genişlemesi yaşadı. Önemli bir hak mücadelesi alanına dönüşen web erişilebilirliği, Türkiye’de yeni yeni tartışılıyor ve bu alanda çok az çalışma bulunuyor.

Bir web sitesinin tüm içeriği ve içerdiği tüm fonksiyonlar, kullanıcıların eşit olarak faydalanabileceği şekilde tasarlanmış ise o sitesinin erişilebilirlik kurallarına uygun olarak yapılandırıldığı söylenebilir. Engelliler bakımından ise en temel biçimiyle tanımlayacak olursak engelli bireylerin web sayfalarını sorunsuz bir biçimde kullanabilmesi demektir. Çalışmamızda üniversitelerin engelli birimlerinin web sitelerinin / sayfalarının içerik bakımından erişilebilirliğini incelemeyi amaçladık.

Türkiye’de kamu kurumlarının sitelerinin erişilebilirliği önemli araştırma alanlarından biri. Üniversitelerin genel web sitelerinin erişilebilirliği ile ilgili çalışmalar da mevcut. Ancak üniversitelerin engelli birimlerinin web erişilebilirliği çok fazla çalışılmamış durumda.

Bu çalışma üniversitelerin engelli birimlerinin web erişilebilirliğini araştırma konusu yapmaktadır. Çalışmanın tam metnine ulaşmak için buraya tıklayınız. Yine özet metnine ulaşmak için ise buraya tıklayınız.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz