Pazartesi, Mayıs 27, 2024

AB’nin Plastik Kirliliği İle Mücadelede İzlediği 5 Yol

1. Şirinler ile Plaj Temizliği

2050 yılına kadar denizlerde balıktan daha fazla plastik olabilir. Birleşmiş Milletler’in üçüncü #EUBeachCleanup’ına (#BMPlajTemizliği) bu kez Şirinler de katılıyor. Birlikte kıyılarımızı daha temiz hale getirmek ve deniz ekosistemlerini korumak için dünya çapında etkinlikler düzenlenecek.

2. AB Çapında İlk Plastik Strateji

Aralık 2017’deki tek kullanımlık plastikler konusundaki kamuoyu anketine göre, ezici bir üstünlükle Avrupalıların %98,5’i tek kullanımlık plastikler hakkında hareket etmenin “gerekli” olduğunu ve %95’i “gerekli ve acil” olduğunu belirtti.

Bunun sonucunda,  Avrupa çapındaki ilk plastik stratejisi 2018’in başlarında şekillenmeye başladı. Bu kurallar 2021 yılına kadar Avrupa’nın plajlarında ve denizlerinde en sık kullanılan 10 plastik ürünü de kapsayacak (bu ürünlerin hepsinin alternatifi var ve kolayca ulaşılabiliyor). En sık karşılaşılan ürün ise kaybolmuş veya plajda bırakılmış balık ağları ve olta takımları. Bunlar kulak çubuğu, çatal bıçaklar, tabaklar, pipetler ve içecek karıştırıcıları ve balonlar da dahil.

3. Değişime Hazır mısınız?

Birleşmiş Milletler’in  ‘Değişime Hazır Olun!’ kampanyası Avrupa kumsallarında bulunan en yaygın on plastik malzeme yerine sürdürülebilir ve kolay ulaşılabilir alternatifler kullanma konusunda insanlara ilham vermeyi amaçlamaktadır.

Belirlenen bu 10 tek kullanımlık plastik ürünü, tüm deniz çöplerinin %70’ini oluşturur. Bir dahaki sefere market alışverişine gittiğinde tekrar kullanılabilir çanta/poşetini götürmeyi unutma. Paket servisi olarak aldığınız kahveniz için de kolaylıkla ulaşılabilir, pratik ve sürdürülebilir alternatifler var. Yeniden kullanılabilir kahve kupası kişiliğinizi de yansıtabilir.

4. Tüm Paydaşlar Aynı Gemide

Plastik stratejileri atık yönetimi ve temizlik maliyetini karşılamak için endüstrinin ve üreticilerin de dahil olmasına odaklanmaktadır. Çevreye daha az zararlı ürünlerin üretilmesi için teşvikler verilecek. Endüstrideki geri dönüştürülmüş plastiklerin tanıtımını yapacak birçok büyük isim de dahil olmak üzere 70’in üzerinde şirketten söz alındı.

Stratejinin bir parçası olarak, Avrupa ülkeleri 2025 yılına kadar tek kullanımlık plastik içecek şişelerinin %90’ını toplamak zorunda olacak. Bunun için depozito iade yolunu kullanabilirler. Her ülkenin plastik saklama kaplarının ve içecek kaplarının kullanımını azaltmak için ulusal hedefler koyması gerekecek. Ayrıca vatandaşları tek kullanımlık plastiklerin çöpe atılmasının olumsuz etkileri ve bunun yerine sunulan sürdürülebilir alternatifler hakkında bilgilendirmeleri gerekiyor.

5. Gelecek için Döngüsel Bir Ekonomi

Plastik stratejimiz döngüsel bir ekonomiye geçişin bir parçası. Yeni planlarımıza göre, AB pazarındaki tüm plastik ambalajlar 2030 yılına kadar geri dönüştürülebilir olacak ve böylece tek kullanımlık plastiklerin tüketimi azaltılacaktır. Mikro plastikler konusunda insanları bilinçlerdirmemize yardımcı olabilir ve istediğiniz plastik stratejisini birlikte oluşturabiliriz.

Detaylı bilgi için tıklayın

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz