Salı, Mayıs 28, 2024

Avrupa Kadın Lobisi ‘Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme için Araç Seti’ Türkçeye Çevrildi

Cinsiyete dayalı bütçeleme, cinsiyet eşitsizliklerini ele alan bir yöntemdir. Bütçelerin kadınların ve erkeklerin yaşamlarını farklı şekilde etkilediğini ve kadınların güç ve emeğin tarihsel, geleneksel ve basmakalıp dağılımından kaynaklanan belirli engellerle karşılaştığını kabul eder. Kamu bütçeleri planlanırken bu farklılıkların dikkate alınmaması, çoğu zaman istemeden de olsa toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini devam ettirir.

Avrupa Kadın Lobisi ve üyeleri, EWL’nin toplumsal cinsiyete dayalı bütçeleme web sitesi ve Toplumsal Cinsiyete Dayalı Bütçeleme Araç Seti‘nin lansmanıyla sonuçlanan Kaynakları Kadın Haklarına Yönlendirme projemiz aracılığıyla toplumsal cinsiyete dayalı bütçeleme kavramlarını aydınlatmak için çalışıyor.

Bu araçlar, hem kadın sivil toplumuna hem de toplumsal cinsiyet eşitliği bütçelerinin uygulanmasında desteğe ihtiyaç duyan diğer paydaşlara bilgi, kapasite ve kaynak sağlamayı amaçlamaktadır. Toplumsal cinsiyete dayalı bütçelemeyi daha da erişilebilir ve farklı ulusal bağlamlara uygulanabilir hale getirmek için Araç Setimiz artık Türkçe dahil dokuz dilde mevcuttur. Çevrilmiş araç kitlerini aşağıda bulabilir ve bu konu hakkında daha fazla bilgi için genderbudgeting.eu  keşfedebilirsiniz.

Türkçe çevirisi için tıklayın

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz