Pazar, Haziran 23, 2024

Avrupa’daki En Güzel Noel Pazarları

Avrupa’nın farklı şehirleri Noel pazarlarına ev sahipliği yapıyor. Farklı kültürleri yerinde gözlemleyebileceğiniz en iyi yılbaşı pazarlarına sahip Avrupa şehirlerini sizin için sıraladık:

Köln, Almanya: Almanya’nın en ünlü Noel Pazarlarından biri olan Köln Noel Pazarı, (Weihnachtsmarkt am Kölner Dom) şehrin kalbinde Köln Katedrali’nde 23 Kasım – 23 Aralık tarihleri arasında kuruluyor. Pazar, el sanatları, hediyeler ve mevsimlik ikramlar sunan 160’ın üzerinde ahşap tezgâhın bulunduğu şenlikli bir ortama sahiptir. Kuzey Avrupa’daki en büyük katedrallerden biri olarak bilinen Köln Katedrali’nin yapımı 600 yıldan uzun sürmüştür ve girişler ise ücretsizdir. Gündüz hem ısınmak hem de dinlenmek için uğrayabilirsiniz. Köln’deki diğer kurulan Noel pazarları ise, Heinzels Wintermarchen, Altermarkt meydanı, Heumarkt ve Weihnachtsmarkt der Engel’dir.

Viyana, Avusturya : Avusturya’da öne çıkan Noel pazarlarından Viyana Noel pazarı 11 Kasım – 26 Aralık tarihleri arasında kurulmaktadır. Wiener Christkindlmarkt olarak da bilinen Viyana Noel Pazarı keyifli ve tarihi bir pazardır. Ana pazar, şehrin her yerindeki diğer küçük pazarlarla birlikte Belediye Binası’nın (Rathaus) önünde yer almaktadır. Kavrulmuş kestane, zencefilli kurabiye ve ünlü Viyana sosisleri gibi Avusturya yerel tatlarının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Salzburg’da ise 23 Kasım – 1 Ocak tarihleri arasında kurulmaktadır.

Strazburg, Fransa: “Christkindelsmärik” olarak bilinen Strazburg Noel Pazarı, Avrupa’nın en eski ve en büyüleyici Noel pazarlarından biridir. Strazburg, Fransa’nın Noel başkenti olarak anılıyor ve bu yıl 24 Kasım – 24 Aralıktarihlerinde Noel tezgahlarını kuruyor. Pazar, Katedral Meydanı ve Kléber Meydanı da dahil olmak üzere Strazburg’un tarihi Eski Kenti’ne yayılmıştır. Ayrıca, Colmar’da 23 Kasım – 29 Aralık tarihlerinde Noel pazarlarını kuruyorken; oldukça ilgi gören Paris’te ise 18 Kasım – 7 Ocak tarihlerinde Noel pazarları kuruluyor.

Prag, Çek Cumhuriyeti: Çekçesi “vánoční trhy” olan Noel pazarlarında bulunan el sanatları, dev yılbaşı ağaçları ve yerel lezzetler renkli şenlikli bir ortam yaratıyor. 2 Aralık 2023’ten 6 Ocak 2024’e kadar tüm Noel pazarlarını ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Tarihi Eski Şehir Meydanı’nda kurulan Prag Noel Pazarı Wenceslas Meydanı’na kadar uzanır. Trdelník (tatlı bir hamur işi), kavrulmuş jambon ve geleneksel Noel kurabiyelerinin tadını çıkartabilirsiniz.

Nürnberg, Almanya: Nürnberg Noel Pazarı veya “Nürnberger Christkindlesmarkt”, Almanya’nın en ünlü Noel pazarlarından biridir ve 1 Aralık – 24 Aralık tarihleri arasında kurulmaktadır. Pazar, Nürnberg’in Eski Kent bölgesinin kalbinde, Hauptmarkt’ın (Ana Pazar Meydanı) çevresinde kuruludur. Nürnberg, Nürnberg sosisleri, zencefilli kurabiye (Lebkuchen) ve sıcak şarap (Glühwein) gibi geleneksel lezzetleriyle ünlüdür. Oyuncaklar, aktiviteler ve atlıkarınca sunan özel bir Çocuk Noel Pazarı da bulunmaktadır.

Brüksel, Belçika: Brüksel’in merkezi meydanı olan Grand Place çevresinde 24 Kasım – 31 Aralıktarihleri arasında kurulmaktadır. Pazar, buz pateni pisti, dönme dolap, ışık gösterileri ve çeşitli eğlence aktivitelerini içeren “Kış Harikaları” adı verilen daha büyük bir etkinliğin parçasıdır. Belçika’da kurulan diğer pazarlardan biri ise, Brugge’dur. Pazar genellikle Brugge’un kalbinde, Grote Markt (Pazar Meydanı) ve Belfry çevresinde 24 Kasım – 7 Ocak tarihleri arasında kurulmaktadır.

Kopenhag, Danimarka: “Julemarked” Dancada Noel pazarı anlamına gelmektedir ve en ünlü julemarked Tivoli bahçelerinde kurulmaktadır. 17 Kasım – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Tivoli’de kurulan Noel pazarında geleneksel ahşap kulübeler, tatlılar ve süslemelerle dolu parlak renkli dükkanlar bulunuyor. Nordik kültürü ve æbleskiver (yuvarlak krep) ve gløgg (sıcak şarap) gibi Danimarka yerel tatlarını tadabileceğiniz en güzel yer Kopenhag’daki Noel pazarları diyebiliriz.

Bu şehirler şenlikli atmosferleri ve büyüleyici Noel pazarlarıyla tanınır. Yılbaşı ruhunu iyice hissetmeye başladığımız bu dönem Avrupa seyahatinize denk gelen Noel pazarlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz