Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Başarı Hikayeleri: ‘Koskoca Avrupa Komisyonu Beni Ne Yapsın?’

Zeynep Gökçe İtalya’da yaptığı Avrupa Gönüllü Hizmeti sonrası ab-ilan.com aracılığı ile başvurduğu Avrupa Komisyonu İnsani Yardım Bölümü’nde yaptığı ücretli staj deneyimlerini anlatıyor.

Her satırını okuduğum AB-ilan.com’da , “başarı hikayenizi yazın paylaşalım” ilanını görünce çok sevindim zaten çoktandır bunu yapmayı düşünüyordum, bir vesile olmuş oldu.

Ben AB-ilan.com’u sanırım 2010 yılı civarında keşfettim. AGH’den yeni dönmüştüm. İtalya sersemliği üzerimde, bir yandan yüksek lisans eğitimime devam ederken, bir yandan nasıl yaparız da tekrar kapağı Avrupa’ya atarız derdinde, AB-ilan.com’a bakıp duruyordum. Bu sırada tabiri caizsse ne bulduysam başvurdum. Bazı yerlere mülakata gittim, bazı yerlerden red aldım, bazı yerlerden cevap bile almadım ama inanın hiç yılmadım.

Ne zaman umutsuzluğa kapılsam, hiçbir zaman hayalimdeki gibi bir iş bulamaycağım gibi her gencin geçtiği yollardan geçip bu klasik kaygıların içine düşsem, sabah ab-ilan.com u bir heyecanla açtım. Burslara baktım, projelere baktım, iş ilanlarına baktım. Hiç bir seye bulamıyorsam son haberlere falan bakıp çıktım.

İşte yine böyle günlerden birinde, büyük bir bunalım içerisinde tezimi yazmaya çalışırken Avrupa Komisyonu’nda ücretli staj ilanını gördüm. Ben de ab-ilan.com’daki duyurulara bakan bir çok Türk genci gibi ilk önce, “amaan beni mi alcacaklar?”dedim içimden. Sonra şartları okudum, şartlara uygundum. Fakat bir sürü AB vatandaşı başvuracaktı, benim ne kadar şansım olurdu? Ben tüm bunları düşüne dururken son gün olan 1 eylül adım adım yaklaştı. Eh ben de yine burada ilanları takip eden gençlerin büyük çoğunluğu gibi herşeyi son ana bırakmadan duramam. Neyse evraklarımı hazırladım, motivasyon mektuplarımı yazdım, referanslarımı toparladım 31 Ağustos günü saat 16 sularında postaneye yetiştim ve herşeyimi gönderdim. Tabi ki aklımdan geçen şuydu: “Koskoca Avrupa Komisyonu beni ne yapsın?”. Derken yine her sabah (artık sabah akşam olmak suretiyle iki sefere çıktığı da oluyordu) ab-ilan’a bakılan, arkadaşlarımıza “hemen başvur” temalı linkler atılan iki ay daha geçti ve bu bana koskokca gelen Komisyon beni aradı. Önce telefonda bir mülakat, ardından internet üzerinden bir mülakat, bir kaç ay darken, evet sonunda 1 Mart-1 Ağustos Dönemi için Avrupa Komisyonu İnsani Yardım bölümünde staj yapacağım resmi olarak açıklandı. Ücreti bir hayli yeterliydi, şartlar şahane gözüküyordu. Ocak ayında aldığım haberin ardından 1 Mart’ta AB’nin başkenti Brüksel’deydim.

Brüksel’de yaşadğım deneyimin farklılığı, çok yönlülüğü gerçekten de yazmakla bitmez, buraya da sığmaz. Ancak şunu söyleyebilirim ki Türkiye’de iken ulaşılamaz bir rüya gibi gözüken AB kurumlarından birinde çalışabilmek, nasıl işlediğini görmek, orada bir işin ucundan tutmak, bana profesyonel anlamda kazandırdıkları bir yana, inanılmaz bir özgüven kazandırdı. Aslında Avrupalı stajyer arkadaşlarımdan hiç de farklı olmadığımı, aynı işi yapabildiğimi görmek, onları Türk olmam ile şaşırtmak bile benim için çok değerliydi. Ve evet…diyebilirim ki ben bunu AB-ilan.com sayesinde başardım. Aksi takdirde hiçbir şekilde haberim olmayacağı bu uluslararası platforma burada gördüğüm bir ilan beni yönlendirdi. Şu anda Türkiye’ye döndüm ve yine iş arıyorum, tabi ki hergün AB-ilan.com’a bakıyorum, “beni kesinlikle almazlar” dediğim ilanlara da “ya buraya ben fazlayım” dediklerime de, başvurup duruyorum. Eh ne diyeyim ki, çok teşekkür ederim AB-ilan.com. Hem hayatıma renk kattığın için, hem de bana mükemmel bir deneyim yaşattığın için.

Zeynep Gökçe

AB-ilan.com’da neleri okudunuz, nelere katılıp, neler başardınız? Siz anlatın, biz paylaşalım… Yazılarınızı paylaşmak için editor@ab-ilan.com mail adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER