Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Başarı Hikayeleri: ‘Recep Şehitoğlu’ ile Devam Ediyor

Recep Şehitoğlu: “AB-ilan.com’ da başarı hikayelerini paylaşan arkadaşları görünce ben de naçizane yazmak istedim. Benim başarı öyküm biraz geçmişe dayanmakta aslında ama paylaşmakta fayda görüyorum.”

Haziran 2007’de başladı hikayem. Ben o zamanlar Yurt dışında Uluslararası İlişkiler bölümü okuyan ve 2. sınıf öğrencisi olan biriyim. Yaz tatili için Türkiye’ye dönmüştüm. Daha önceden ABD’de iken birlikte çalıştığım Patronum beni yine bekliyordu ancak ben gezeceğim, tozacağım diye gitmemiştim. Ancak Patronumda iyi bir izlenim bırakmış olmalıyım ki kendisi beni aradı ve madem sen gelmiyorsun ben de sana buradan iş paslayacağım diyordu.

Hayırdır Patron dedim ne iş? Dedi ki ABD’den 3 turist gelecek ve Türkiye’de 2 hafta kadar gelecekler. İstanbul’dan başlayıp Ege kıyı şeridinden Akdenize oradan da tekrar İstanbula dönecekler. Tatil amaçlı orada olacaklar ev Araç kiralayacaklar ancak yanlarında hem Şoför olarak hem de İngilizce-Türkçe konuşarak bir nevi Rehberlik yapacak birine ihtiyaçları olacak. Bu kişi sen olmalısın, seni tavsiye ettim dedi. Ben de öğrenciyim bu işi seve seve yaparım ve yeter ki beraberken benim de masraflarımı karşılasınlar ben hiçbir ücret talep etmem dedim.

Velhasıl, bu turist kafilesi Türkiye’ye geldi. İstanbul Sultanahmet’te bir Otele yerleşti ve ben kendileri ile bir gün sonrasında Otelde buluştum. Sonrasında hayatımın 360 derece değişeceğini hiç düşünmemiştim. Sonuç çok güzel 2 haftalık tatil yapıyoruz. En son gidecekleri zaman bana; “Sen bize çok yardımcı oldun, üstelik ücret bile talep etmedin. Ancak biz sana ödeme yapacağız ve sen bunu kabul edeceksin deyip, çok yüklü bir Ödeme yaptılar. Ardından sana başka nasıl yardımcı olabiliriz diyorlar. Ben ise daha ne yardımcı olacaksınız, bu kadar ödeme yaptınız başka bir şey istemem dedim. İçlerinden en büyükleri Anneleri; Ben ABD Virginia Valiliğine bağlı Ulusal ve Bölgesel faaliyetleri olan bir Komisyonun Direktörüyüm dedi”. Bunu duyar duymaz benim kafamda bir Ampül parlayıverdi:)

-Ben: Dedim ki madem yardımcı olmak istiyorsunuz, ben Uluslararası İlişkiler bölümü okuyan bir öğrenciyim ve 3. sınıf yaz tatilinde yapmam gereken zorunlu bir Staj söz konusu. Bu konuda yardımcı olun lütfen?

– Kadın: Tamam. Seni bir yıl sonra yaz tatilinde bizim Komisyona Burslu Stajyer öğrenci olarak alacağım dedi.

Haziran 2008
Ben ABD Virginia Eyaleti’nde ve bu Kadının Direktörü olduğu Komisyondayım. Aynı zamanda Kadının evinde kalıyorum herhangi bir Ödeme yapmaksızın. Bununla birlikte Stajyer Öğrenciyim diye Komisyon bana aylık 2.000 USD maaş ve altıma araç tahsis etti. Komisyonun Dış İlişkiler Departmanında Planlama Teknisyeni olarak çalışmalara katıldım. 3 ay boyunca bu Komisyondan Uluslararası İlişkiler ve STK, Vakıf, Komisyon gibi kuruluşların nasıl çalıştıklarına şahit oldum ve bu konuda fikir sahibi oldum. Hayal edemeyeceği imkanlarda bir 3 ay geçirdim ve bu Komisyonun bana kazandırdığı bütün imkanlardan faydalandım. İnanılmaz keyifli günler geçiriyor, hem eğitim aldığım bölüm üzerine çalışmalar yapıyordum hem de ABD’de tekrar olmanın bana verdiği hazzı doyasıya yaşıyordum. Bu komisyonda geçirdiğim günleri hala anımsarım ve orada edindiğim dostlarımla hala görüşürüm.

İnanır mısınız, bu dostlarım benim Düğünüm için taa oralardan kalkıp geldiler ve mutlu günümde yanımda oldular.

Hayat bu arkadaşlar nereden ne çıkacağı hiç belli olmaz. Hayata dair umutlarınız olsun. Siz iyi olun, iyi insanlar muhakkak bir yerden çıkıp gelecek ve sizi bulacaklardır. Ben bu stajı nasıl kazanmış oldum biliyor musunuz arkadaşlar?

Bu turist grupla tatildeyken alışveriş yapmak üzere Marmaris’te bir Kilim dükkanına girdik. Dükkana girer girmez Turistler kilimlere bakmak üzere dükkanın içinde dolaştılar. Adamın biri de -sanırım sahibi- bana yaklaşıp; “Abi ne aldırırsan %10 senindir” dedi. Yani şu demek arkadaşlar; bunlara buradan aldır, ben zaten fiyatları uçurmuşum sen de buradan kendine gelir yarat. Yani bu grup küçücük bir Kilim beğendi ve Adamın verdiği Rakam 3.550 USD.

Ben ne yaptım biliyor musunuz arkadaşlar? Bu gruba dürüst oldum ve dedim ki; Buradan çıkalım ve başka bir Kilimciden alışveriş yapalım. Bu adam bana Komisyon teklif ediyor. Bu haksız bir kazanç ve ben buradan alışveriş yapmanızı istemiyorum dedim. Grup bana: İyi ya sen de kendine Komisyon almış olursun, bizim için fiyatının ne kadar olduğu önemli değil biz almak istiyoruz dedi.

Ben ısrarla hayır, lütfen çıkalım aynı ürünü ben size daha uygun fiyata aldıracağım dedim ve oradan bir şekilde ayrıldık. Uzatmayacağım, benim Uşak’ta Üniversite’den arkadaşım vardı onu aradım ve bir akrabasının Kilim işi yaptığını öğrendim. Bu grubu alıp Uşak’a götürdüm ve aynı kilimi 300 USD aldırdım ve birkaç tane….

Bu grup bana güvendi ve bu nedenle beni ABD’ye yanlarına götürdü.

Bu şansı bana verdiği için ab-ilan.com ailesine sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Selam ve Saygılarımla.

Recep Şehitoğlu

AB-ilan.com’da neleri okudunuz, nelere katılıp, neler başardınız? Siz anlatın, biz paylaşalım… Yazılarınızı paylaşmak için editor@ab-ilan.com mail adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER