Çarşamba, Nisan 24, 2024

Deniz Çetecioğlu Başarı Hikayesini Sizlerle Paylaşıyor

Deniz Çetecioğlu başarı hikayesini anlatıyor.

“Yeditepe Üniversitesi öğrenci asistanlığı yaptığım zamanlarda, AB-ilan’ı sürekli takip ederdim. Gençlerin bakış açısına değer katan bu siteden haberleri öğrenir ve yurt dışına gitme konusunda kararlarımda önemli rol oynadığını söylemem gerekir.

Yeditepe Üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olduktan sonra, 2009 eylül döneminde Barselona Üniversitesi ekonomi tarihi alanında master eğitimimi sınıfta tek Türk öğrenci olarak tamamladım. Bu süre içinde öğrenci harçlığımı çıkartmak için Barselona’ da çeşitli fuarlarda çalıştım. Örneğin, alimentasyon ve uluslararası teknoloji fuarlarının merkezlerinden biri olan GSM (GSM Mobile Congress) fuarında stant görevlisi olarak ve turist rehberliği yaparak öğrenci harçlığımı çıkarttım. Böylece yurt dışında tek başına kalmanın zorluklarına odaklanmak yerine yeni insanlarla tanışmanın ve sektörleri tanımanın artılarının bana daha güzel şeyler katacağını düşünerek bu yönde kendimi zorluklara karşı düşüncemi değiştirmemin daha olumlu katı yapacağını anladım. Aslında yurt dışında yalnız olmak ve farklı ülkeleri görmek insanın kendisini tanıması için de bir yol olduğunu fark ettim.

Bu fark edişimin en önemli kısmı ise Lüksemburg’a Avrupa Parlamentosun’da staja başlamam ile oldu. Barselona’da öğrenciliğimde bir yandan kısa süreli fuar ve turizm işleriyle uğraşırken, uluslararası kurumlarda bulunmanın bana çok şey katacağını düşünüyordum. Stresli bir başvuru ve eleme süreci sonunda mart ayında kabul mektubum geldi ve Barselona’dan Lüksemburg’a taşındım. Daha önce hiç ziyaret etmediğim ve öncesinde orada bulunan arkadaşlarım olmadığı için bir süre hostelde kaldım. Sonrasında Lüksemburg Türk Büyükelçiliğimizin yardımları ile konaklama sorunumu halletmiş oldum. Böylece master eğitimim için çıkmış olduğum yolculuk beni bambaşka bir ülkeye yerleşme ve staj imkanını sağlamış oldu.

Eğer hayat uzun bir yolculuksa hayatımıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek ve algıları açık tutmaktan geçiyor. İnanırsanız ve gerekli çabayı gösterirseniz sizler de başarabilirsiniz.”

Deniz Çetecioğlu

AB-ilan.com’da neleri okudunuz, nelere katılıp, neler başardınız? Siz anlatın, biz paylaşalım… Yazılarınızı paylaşmak için editor@ab-ilan.com mail adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER