Pazar, Temmuz 21, 2019

Deniz Çetecioğlu Başarı Hikayesini Sizlerle Paylaşıyor

Deniz Çetecioğlu başarı hikayesini anlatıyor.

“Yeditepe Üniversitesi öğrenci asistanliğı yaptigim zamanlarda, AB-ilan’ı sürekli takip ederdim. Gençlerin bakış açısına değer katan bu siteden haberleri öğrenir ve yurtdışına gitme konusunda kararlarımda önemli rol oynadığını söylemem gerekir.

Yeditepe Üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olduktan sonra , 2009 eylül döneminde Barselona Üniversitesi ekonomi tarihi alaninda master eğitimimi sınıfta tek türk öğrenci olarak tamamladim. Bu süre içinde öğrenci harçlığımı çıkartmak için Barselona’ da çeşitli fuarlarda çalıştım. Örneğin, alimentasyon ve uluslararası teknoloji fuarlarının merkezlerinden biri olan GSM (GSM Mobile Congress) fuarinda stand görevlisi olarak ve turist rehberligi yaparak öğrenci harçlığımı çıkarttım. Böylece yurtdışında tek basına kalmanın zorluklarına odaklanmak yerine yeni insanlarla tanişmanın ve sektörleri tanımanin artılarının bana daha güzel şeyler katacagını düşünerek bu yönde kendimi zorluklara karşı düşüncemi değiştirmemin daha olumlu katı yapacağını anladım. Aslinda yurtdışında yalnız olmak ve farklı ülkeleri görmek insanın kendisini taniması için de bir yol olduğunu farkettim.

Bu farkedişimin en önemli kısmı ise Luksemburg’a Avrupa Parlamentosun’da staja başlamam ile oldu. Barselona’da öğrenciğilimde bir yandan kısa süreli fuar ve turizm işleriyle uğrasırken, uluslararası kurumlarda bulunmanın bana çok sey katacağını düşünüyordum. Stresli bir başvuru ve eleme süreci sonunda mart ayında kabul mektubum geldi ve Barselona’dan Luksemburg’a taşındım. Daha önce hiç ziyaret etmediğim ve öncesinde orda bulunan arkadaşlarım olmadığı için bir süre hostelde kaldım. Sonrasında Lüksemburg Türk Büyükelçiliğimizin yardımlari ile konaklama sorunumu halletmiş oldum. Böylece master eğitimim için çıkmış olduğum yolculuk beni bambaşka bir ülkeye yerleşme ve staj imkanini sağlamış oldu.

Eğer hayat uzun bir yolculuksa hayatımıza çıkan fırsatları iyi değerlendirmek ve algıları açık tutmaktan geçiyor. İnanırsanız ve gerekli çabayı gösterirseniz sizlerde başarabilirsiniz.”

Deniz Çetecioğlu

AB-ilan.com’da neleri okudunuz, nelere katılıp, neler başardınız? Siz anlatın, biz paylaşalım… Yazılarınızı paylaşmak için editor@ab-ilan.com mail adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İhale Duyuruları