Pazartesi, Haziran 24, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Dijital Yenilikler, Teknolojiler ve Sağlık Hakkı Diyalog Toplantısına Davetlisiniz

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 53.oturumunda kabul edilen “Dijital yenilikler, teknolojiler ve sağlık hakkı” raporunun  Kalkınmada Kadının Sağlık Hakkı Derneği tarafından Etkiniz Avrupa Birliği Programı desteği ile Türkçe çevirisi yapılmıştır. Raporun çevirisine www.kadinsa.org sitesinden erişim sağlayabilirsiniz.

6 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirilecek “Dijital Yenilikler, Teknolojiler ve Sağlık Hakkı” diyalog toplantısına hak temelli alanda çalışan sivil toplum örgütü temsilcileri, aktivistler, sağlık alanında çalışan profesyoneller, öğrenciler, akademisyenler ve özel sektör temsilcilerinin katılımı beklenmektedir.

Katılımcılar ile, dijital yeniliklerin ve teknolojilerin sağlık hakkı üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri tartışılacak olup dijital teknolojilerin sağlık hakkı alanında toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığın önlenmesine yönelik öneriler üzerinde durulacaktır.

Toplantıda, neler konuşulacak?
-Dijital teknolojilerin, sağlık hizmetlerine erişiminin mevcut durumu
-Dijital teknolojilerin, sağlık hizmetlerinin kalitesine katkısı
-Dijital teknolojilerin, sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği
-Dijital teknolojilerin, sağlık hizmetlerinin eşitliği sağlamadaki rolü
-Dijital teknolojilerin toplumsal cinsiyet  eşitliğinin güçlenmesine katkıları

-Dijital yeniliklerin ve teknolojilerin sağlık hakkı üzerindeki etkilerini insan hakları açısından nasıl değerlendirebiliriz?
-Dijital yeniliklerin ve teknolojilerin sağlık hakkını korumaya ve geliştirmeye yönelik insan hakları odaklı stratejiler nasıl geliştirilebilir?
-Katılımcı sivil toplum kuruluşları kendi aralarında nasıl bir iş birliği yaratarak izleme çalışmaları yapabilir?

Özetle; toplantının amacına uygun olarak, katılımcılar tarafından elde edilen görüş ve öneriler değerlendirilerek, insan hakları izleme stratejileri doğrultusunda bir yol haritası oluşturulması hedeflenmektedir. Bu yol haritası, katılımcı aktörlerin, dijital yeniliklerin ve teknolojilerin sağlık hakkı üzerindeki etkilerini daha etkin bir şekilde izlemelerine ve bu etkilerin insan haklarına uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamalarına yardımcı olacaktır.

**Bu toplantı,  Etkiniz AB Programı kapsamında Avrupa Birliği finansal desteği ile düzenlenmiştir. Bu toplantı içeriğinden yalnızca Kadınsa Derneği sorumludur ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

Toplantı Bilgileri

Yer: Zoom

https://us06web.zoom.us/j/83482885807?pwd=ZCGTUkRb2yaNu9O1aIW8vxRG8T3aZS.1
Toplantı Kimliği: 834 8288 5807
Parola: 827448

Tarih: 6 Şubat 2024

Saat: 20.00-22.00

Başvuru Formu: https://docs.google.com/forms/d/1RoqWjcwrhXgmxI9x3PKwG4WnZKo5nMeN2XYYqE5-yjE/edit

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -