Perşembe, Haziran 13, 2024

Dünyanın İlk Plastiksiz Süpermarketi Geliyor

İngiltere süpermarket zinciri Iceland, okyanustaki plastik kirliliğini azaltmak amacıyla sadece plastik içermeyen ürünler satmayı deneyecek. Perakendeci, 2023 yılına kadar plastiği kendi markasına ait ürünler tamamen çıkarmayı hedefliyor.

Uygulama, şirketin açtığı en büyük donmuş gıda marketlerinden biri olan Food Warehouse konsept mağazasında başlayacak. Green Business raporlarına göre, plastik kullanılmayan ürünler, plastik ambalajlı ürünlerden daha düşük fiyatlı olacak. Personel, plastiksiz yeni ürünleri tartma konusunda müşterilere yardımcı olmak için eğitilecek.

Müşterilere, ağır olmayan ürünler için naylon ambalaj yerine kağıt torbalar, pamuklu ve selüloz ağlar, kompostlaştırılabilir sebze meyve sepetleri ile kereviz ve yeşil soğan gibi ürünler için de, bitki bazlı elastik bant seçenekleri sunulacak.

Deneme boyunca, Iceland İngiltere hükümeti ile paylaşmak için müşteri geribildirimleri toplayacak.

Iceland, plastiksiz ilk süpermarket mi olacak?

Iceland’ın bu mücadelesine #TooCoolForPlastic adlı yeni bir kampanya eşlik ediyor. Kısa bir videoda, süpermarket, her yıl okyanuslarda tahmini 12 milyon ton plastik olduğunu açıklıyor.

Iceland’ın araştırmasına göre, İngiltere’deki tüketiciler, süpermarketlerin plastik kullanmayı tamamen bırakarak veya sürdürülebilir alternatiflerle değiştirerek sosyal olarak daha sorumlu olmaları gerektiğine inanıyor. Perakendeci, kendi markasına ait ürünlerde plastik ambalaj kullanmayan ilk ana süpermarket olma hedefiyle tüketicilerin bu talebini karşılamayı hedefliyor.

Iceland genel müdürü Richard Walker, “Bu konuyla mücadelede hepimizin üzerine düşen bir rol var ve Iceland de bu taahhüt ile kendi plastik ayak izini azaltmanın yollarını arıyor. Müşterilerimizin denemeye nasıl yanıt verdiğini görmek ve onları yolculuğumuzu geri kalanı hakkında bilgilendirmek için sabırsızlanıyoruz.” diyerek heyecanını dile getiriyor.

Iceland daha önce de plastik kirliliğini azaltma yönünde adımlar atan bir şirket. 900’den fazla mağazada belirli üretim hatlarındaki plastiği çıkardı ve kauçuk bantlar gibi geri dönüştürülebilir seçeneklerle değiştirdi.

Iceland, plastiği yok etmeye çalışma konusunda yalnız değil. Geçtiğimiz ay, Marks & Spencer, Londra’daki Tolworth bölgesinde 90 seri paketsiz ürün deneyeceğini açıkladı. Perakendeci aynı zamanda çevre dostu bir seçenek sunmak amacıyla barkod etiketlerini değiştirdi, 75 milyon çatal bıçak takımını ortadan kaldırdı ve plastik pipetlerin yerine kağıt alternatifleri koydu.

Kaynak

BENZER İÇERİKLER