Salı, Mayıs 28, 2024

Tender Notice: ITT-TUR-2024-008-Household Items

İhale Duyurusu / Tender Notice

Konteynırlar ve Konaklama Yerleri için Ev Tipi Eşyalar Çerçeve Anlaşması

Framework Agreement for Household Level Items The Container Houses and Accommodation In Hatay

#ITT-TUR-2024-008

 

ARKA PLAN / BACKGROUND

Save the Children, çocuklar için, dünyanın önde gelen bağımsız organizasyonudur. 120 ülkede çalışıyoruz. Çocukların hayatlarını kurtarıyoruz; onların hakları için savaşıyoruz; potansiyellerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyoruz. Ortaklarımızla birlikte, dünyanın çocuklara davranış biçiminde atılımlara ilham vermek ve hayatlarında anında ve kalıcı bir değişim sağlamak için birlikte çalışıyoruz.

Save the Children is the world’s leading independent organization for children. We work in 120 countries. We save children’s lives; we fight for their rights; we help them fulfil their potential. We work together, with our partners, to inspire breakthroughs in the way the world treats children and to achieve immediate and lasting change in their lives.

A devastating earthquake has hit Türkiye with the death toll passing 40,000, over 7,000 buildings have collapsed, including hospitals, schools and government buildings. Now, countless survivors are requiring the basic assistance such as shelter, food, water and sanitation. Save the Children works on delivering urgently needed support to access food, shelter and warm clothing to protect children and affected populations in the area.

Yıkıcı bir deprem Türkiye’yi vurdu ve ölü sayısı 40.000’i geçti; hastaneler, okullar ve hükümet binaları da dahil olmak üzere 7.000’den fazla bina yıkıldı. Şimdi, hayatta kalan sayısız insan barınak, gıda, su ve sanitasyon gibi temel yardımlara ihtiyaç duyuyor. Save the Children, bölgedeki çocukları ve etkilenen nüfusu korumak amacıyla gıda, barınak ve sıcak tutacak giysilere erişim için acil ihtiyaç duyulan desteği sağlamak üzere çalışmaktadır.

 

GEREKSİNİMLER / REQUIREMENTS

The details of the services to be provided can be found in “ITT-TUR-2024-008 Invitation to Tender (ITT)” document in the link below:

Sağlanacak hizmetlerin ayrıntıları ve ihale belgelerinin tam içeriği “ITT-TUR-2024-008 Invitation to Tender (ITT)” isimli dosyada  aşağıdaki bağlantıda bulunabilir.

 

SORULARINIZ İÇİN / FOR INQUERIES

Bidders must submit their questions in writing by e-mail to procurement.turkey@savethechildren.org before 17:00 (Turkey Time) 25 June 2024. In the subject of the e-mail it should be mentioned: “Inquiry – ITT-TUR-2024-008 – Bidder Name”.

İlgilenen teklif sahipleri sorularını 25 Haziran 2024 saat 17:00’ye (TSİ) kadar procurement.turkey@savethechildren.org  adresine e-posta yoluyla yazılı olarak iletmelidir. E-postanın konusunda “Inquiry – ITT-TUR-2024-008 – Firma Adı”. belirtilmelidir:

 

TEKLİF SUNUMU / SUBMISSION OF BID

Interested bidders must submit the requested documents no later than 17:00 (TSİ) 28 June 2024 to tender.turkey@savethechildren.org by e-mail.

  • The subject of the email should be “ITT-TUR-2024-008/Bidder Response – ‘Bidder Name’, ‘Date’’.
  • All attached documents should be clearly labelled so it is clear to understand what each file relates to.
  • Emails should not exceed 15mb – if the file sizes are large, please split the submission into two emails.
  • Do not copy other SCI email addresses into the email when you submit it as this will invalidate your bid.

Electronic Bidding by ProSave:

  • Bidders can submit their offers through ProSave system instead of e-mail. You may find the instructions in the attached.

 

İlgilenen teklif sahiplerinin istenen belgeleri en geç 28 Haziran 2024 saat 17:00’ye (TSI) kadar tender.turkey@savethechildren.org  adresine e-posta ile göndermeleri gerekmektedir.

  • E-postanın konusu “I ITT-TUR-2024-008 /Bidder Response – ‘Bidder Name’, ‘Date'” olmalıdır.
  • Ekli tüm belgeler, her bir dosyanın neyle ilgili olduğunun anlaşılabilmesi için açıkça etiketlenmelidir.
  • E-postalar 15mb’ı geçmemelidir – dosya boyutları büyükse, lütfen gönderimi iki e-postaya bölün.
  • Teklifinizi geçersiz kılacağından, gönderirken diğer SCI e-posta adreslerini e-postaya kopyalamayın.

 

ProSave ile Elektronik Teklif Verme:

  • İstekliler tekliflerini e-posta yerine ProSave sistemi üzerinden verebilirler. Talimatları ekte bulabilirsiniz.

 

Yours Sincerely

Saygılarımızla

 

ITT-TUR-2024-008-Household Items