Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Yerel Yönetim Çalışanları için Hareketlilik ve Ağ Kurma Desteği Çağrısı Açıldı

“Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme için Teknik Yardım Projesi (Dönem II- Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme)” kapsamında, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki yerel yönetimler arasındaki diyaloğu güçlendirecek çevre ve iklim değişikliği odaklı projeler desteklenmeye devam ediyor.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) koordinasyonunda, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Vilayetler Birliği ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü iş birliğinde uluslararası Eductrade Konsorsiyumu tarafından uygulanan “Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme için Teknik Yardım Projesi’nin (Dönem II- Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme)” ana teması  “Çevre ve İklim Değişikliği”dir. Projeyle; Türkiye ve AB üyesi ülkelerdeki yerel yönetimler arasında iklim değişikliği ve çevre temelli eylemler aracılığıyla diyaloğun güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında, yerel yönetim çalışanlarına yönelik “Hareketlilik ve Ağ Kurma” desteği başlatılmıştır. “Hareketlilik ve Ağ Kurma Desteği” çağrısı, Türkiye’deki ve AB üyesi ülkelerdeki yerel yönetimler arasında iklim değişikliği konusunda sürdürülebilir ilişkiler geliştirilmesine ve ortak projeler üretilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Türkiye’deki yerel yönetimler (belediyeler ve il özel idareleri) ile yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarının (YİKOB) personel ve yöneticilerine destek verilecektir.

 

Hareketlilik ve Ağ Kurma Desteği Çağrısı kapsamında aşağıda belirtilen türden faaliyetler desteklenmektedir;

  • Türkiye’deki ve AB üyesi ülkelerdeki yerel yönetimler arasında iklim değişikliği konusunda bilgi ve deneyim paylaşımının sağlanması;
  • Türkiye’deki ve AB üyesi ülkelerdeki yerel yönetimler arasında mevcut iş birliklerinin güçlendirilmesi, iklim değişikliği konularında ortak projeler geliştirilmesi ve/veya yeni şehir eşleştirme ilişkilerinin/kardeş şehir ilişkilerinin kurulması; AB mali kaynaklarıyla finanse edilen değişik hibe programları için ortak proje teklifi geliştirilmesi;
  • Türkiye’deki yerel yönetimlerin AB şehir ağlarına üyeliğinin ve/veya bu ağların düzenlediği iklim değişikliği konulu etkinliklere katılım sağlanması.

 

16 Mayıs 2024 Perşembe günü başlayacak olan çağrı,  14 Haziran 2024 Cuma günü saat 17.00’ye kadar  açık kalacaktır. Başvurular 17 Haziran 2024-05 Temmuz 2024 tarihleri arasında değerlendirilecektir.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz