Pazar, Haziran 23, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Japonya Hükümeti Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu ve Öğretmen Eğitimi Bursu Başvuruları Devam Ediyor

TANIM

(1) Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı (Monbukagakusho:MEXT) tarafından, Japonya ve Japon kültürünü tanımak ve Japonca bilgilerini geliştirmek isteyen yabancı öğrenciler ve öğretmenlere Japonya’daki bir üniversitede Nikkensei ise 1 yıl, Kyokensei ise 1,5 yıl süreyle burs verilecektir.

(2) Japonya Büyükelçiliği’nce gerçekleştirilen sınavda başarılı olan adaylar MEXT’e tavsiye edilecektir. MEXT’in gerçekleştireceği ikinci aşama değerlendirmenin ardından adaylara ilişkin son karar MEXT tarafından belirlenecektir.

1. Nikkensei: Bu burs kapsamında, öğrenciyi Japonya’da kabul eden üniversitenin 1 eğitim yılı süresince (üniversitenin sömestr başlangıcına uygun olarak Eylül veya Ekim ayından itibaren) okul kayıt ve harç ücretleri ödenir; öğrencinin eğitimini tamamlayabilmesi için gerekli süre boyunca nakit ödeme yapılır. Öğrencinin ülkesinde ikâmet adresine en yakın uluslararası havaalanından Japonya’ya ulaşımı ile bursunu tamamladığında ülkesine dönüşü için gerekli uçak bileti temin edilir.

2. Kyokensei: Bu burs kapsamında, öğretmeni Japonya’da kabul eden üniversitenin 1,5 eğitim yılı süresince (üniversitenin sömestr başlangıcına uygun olarak Eylül veya Ekim ayından itibaren başlar ve iki sonraki Mart ayında biter) okul kayıt ve harç ücretleri ödenir; öğretmenin eğitimini tamamlayabilmesi için gerekli süre boyunca nakit ödeme yapılır. Öğretmenin ülkesinde ikâmet adresine en yakın uluslararası havaalanından Japonya’ya ulaşımı ile bursunu tamamladığında ülkesine dönüşü için gerekli uçak bileti temin edilir.

BAŞVURACAK ADAYLARDA ARANACAK TEMEL ŞARTLAR

Uyruk: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (ancak aynı zamanda Japon vatandaşı olmamak).

Yaş sınırı:
      Nikkensei: 2 Nisan 1994 ile 1 Nisan 2006 tarihleri arasında doğmuş olmak.
      Kyokensei: 2 Nisan 1989’den sonra doğmuş olmak.

 Eğitim düzeyi: 
 Nikkensei: Başvuru esnasında ve burs süresi zarfında (Japonya dışında) bir üniversitede Japonca veya Japon kültürü ile ilgili bir bölümde lisans öğrencisi olarak kayıtlı bulunmak. (Yan dal olarak kayıtlı öğrenciler başvuramaz.) Ancak 1 Eylül 2024 itibariyle Japonca eğitiminin birinci yılında olanlar başvuramazlar.
Kyokensei​: Başvuru esnasında ve burs süresi zarfında (Japonya dışında) bir eğitim kurumunda öğretmen olarak kayıtlı bulunmak. 1 Ekim 2024 tarihi itibariyle en az 5 yıl öğretmenlik tecrübesine sahip olmak.

Japonca düzeyi:

Nikkensei: Japonya’da eğitimi takip edebilecek düzeyde Japonca biliyor olmak.
Kyokensei: En az JLPT N3 seviyesi ve bunun denginde Japonca bilgisine sahip olmak. Japonca ve Japon kültürü öğrenmeye istekli olmak.

Sağlık durumu: Başvuru sahibinin ruhsal ve bedensel olarak Japonya’da eğitim ve araştırmasını sürdürebileceğini belgeleyen, MEXT tarafından formatı belirlenmiş  ve doktor tarafından imzalanmış Sağlık Belgesini sunması gerekmektedir.

Bursun başlangıcı: Kabul edildiği üniversitenin belirlediği tarihte (genellikle Eylül veya Ekim 2024) Japonya’da olmasına engel durumu olmamak.

Vize: Bursun başlangıcından itibaren yeni temin edilmiş eğitim vizesi ile Japonya’ya gidilmesi zorunludur.

Son Başvuru Tarihi: 28 Ocak 2024 (Pazar) saat 23:59’a kadar

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -