Pazartesi, Haziran 24, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

“Konuşma: Çevirmenler ve Editörler için Tasarımın Temelleri” Etkinliğine Davetlisiniz

Oditoryum

“Genellikle metinlerin içeriği ve biçimiyle meşgul olan çevirmenler ile editörler, üzerinde çalıştıkları metinleri bir nesne ve eser olarak somutlaştırıp kitaba dönüştüren tasarımcıların düşünme ve çalışma biçimlerini ne kadar tanıyor? Bir kitabı tasarım unsurları açısından da okumak, görmek, düşünmek, hayal etmek çevirmen ve editörün pratiğinde ne tür bir gelişim sağlayabilir?”

Çevirmenler Meslek Birliği (ÇEVBİR) tarafından düzenlenen ve Salt’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Çevirmenler ve Editörler için Tasarımın Temelleri” başlıklı programda, tasarımcı Birol Bayram ve Kibele Yarman’ın sunumları ile bu sorulara yanıt aranacak. Birol Bayram, “Hislere Tercüman Olmak” başlıklı sunumunda editör ve çevirmenin tasarımcı ile ilişkisi konusundaki deneyimlerinden bahsedecek. Bayram’ın özellikle yabancı dilde yazılan eserlerin başka kültürden okurlara aktarılma sürecini ele alacağı konuşmasını, Kibele Yarman’ın “Metinden İmaja: Tasarımcı Olmayanlar için Tasarıma Giriş” başlıklı sunumu izleyecek. Yarman, konuşmasında bir Word dosyası olarak yolculuğuna başlayan bir kitabı tasarımcının hangi konuları gözeterek görselleştirdiğine değinecek. Temel tasarım ilkeleri, renk bilgisi ve tipografiye ilişkin örneklerle bir kitabın kapağından sayfa düzenine nasıl tasarlandığını anlatacak.

16 Aralık Cumartesi günü 14.00-17.00 saatlerinde Salt Galata, Oditoryum’da gerçekleştirilecek program herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Birol Bayram, tasarımcı, çizer ve görsel yönetmen. Lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde tamamladı. Yayın hayatına genç yaşta karikatür çizerek başlayan Bayram, reklam endüstrisi ve yayıncılık konusunda çalışmalar yaptı; dergi ve gazetelerde çizdi. Hâlen İş Bankası Kültür Yayınları’nda görsel yönetmenlik yapıyor.

E S Kibele Yarman, lisansını Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde, yüksek lisansını School of Visual Arts Tasarım Bölümü’nde tamamladı. ODTÜ Arkeoloji Bölümü’nde doktora çalışmalarına devam ediyor. Yayın, yayın tasarımı ve illüstrasyon odaklı tek kişilik bir tasarım pratiği var. New York TimesThe EconomistThe BafflerThe Atlantic gibi süreli yayınlar ile Koç Üniversitesi Yayınları, Timaş Yayınları, Notos Kitap gibi yayınevleri için işler üretti. Bilkent ve Işık üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -