Pazar, Nisan 21, 2024

Kültürler Arası Maceram: Erasmus+ Gençlik Değişim Projeleri

Erasmus+ Gençlik Değişim Projesi, farklı ülke ve kültürlerden gençlerin, önceden belirlenmiş bir konu üzerinde fikir ve görüş alışverişinde bulunmalarını sağlayan; kültürel alışverişi, öğrenmeyi ve işbirliğini teşvik etmek amacıyla düzenlenen uluslararası bir buluşma programıdır. Benim Erasmus+ Gençlik Değişim Projesi deneyimim hayatımda yaşadığım en büyüleyici deneyimlerden biriydi. Ben Cansel Dönmez. İlk projeme katıldığımda Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 1.sınıf öğrencisiydim. 2020 yılında Mersin, 2021 Portekiz ve 2023 Romanya’daki üç farklı projede yer alarak, farklı ülkelerden ve kültürlerden insanlar tanıyarak dostluklar kurmanın ve dünyayı yeni bir açıdan görmenin tadını çıkardım. Şimdi sizlere bu unutulmaz macerayı daha yakından tanıtmak istiyorum.

Maceramın ilk durağı Mersin! Erasmus+ Gençlik Değişim Projesi’ne ilk adımımı kendi ülkemde atmış olmak benim için bir şanstı. Daha önce hiç projeye katılmamış ve yurtdışına çıkmamış biri olarak ilk projemin bildiğim bir yerde olması beni daha güvende hissettirdi bu sebeple de ilk projeme kendi ülkemde katıldım. Projenin ilk günü yaşadığım heyecanı ve korkuyu hiç unutamam. Çok çekingen ve korkak halim insanlarla tanıştıkça azaldı ve yok oldu. Güne başlarken oynadığımız oyunlarla, gün içinde yaptığımız etkinliklerle, proje içerisinde kurduğumuz iletişimle sıcak bir ortam oluşturduk ve utangaçlığımızı kenara bırakarak, farklı kültürlerden gelmiş olmamıza rağmen bir bütün olmayı başardık. Projede daha önce tanışmadığım milletlerden pek çok kişiyle tanıştım ve arkadaş oldum. Projenin ilk günü yaşadığım korkuyu ve utangaçlığı hatırladığım kadar projenin son günü yaşadığım ayrılık üzüntüsünü de asla unutamam. 2020 yılında projede tanıştığım ve hala iletişim halinde olduğumuz birçok arkadaşım var. İlerleyen projelerde gittiğim ülkelerde de onlarla görüştüm aynı şekilde onlar da Türkiye’ye geldiklerinde hep görüşüyoruz. Bu arkadaşlık ilişkisi için bile iyi ki projeye gitmişim diyorum.

Erasmus+ Gençlik Değişim Projesi maceramın ilk yurt dışı deneyimi Portekiz! Pandemi ve kısıtlamaların olduğu zorlu bir dönemde projeye katılmaya karar verdim. Vize işlemleri ve proje hazırlığı biraz zorlu geçti. Erasmus+ Gençlik Değişim Projelerinde vize işlemleri ve ulaşım ile kendiniz ilgilenmeniz gerekmektedir. Ancak proje kabul mektubuyla vizeye başvurduğunuz için işlemler daha kısa ve kolay geçmektedir. Benim Portekiz vizem randevudan 3 gün sonra çıkmış ve 10 gün sonra da Lizbon’a uçmuştum. Proje Portekiz’in küçük bir sahil kasabası olan Aveiro’da idi. Aveiro’ya ulaşım biraz zor ve meşakkatli olsa da hiç bilmediğim bir ülkede olma heyecanıyla bu zorluklar eğlenceli hale dönüştü. Lizbon’a vardığımda sokakların kokusu, şehrin sesleri, insanların yüzleri, araçlar, mekanlar ve hatta yüzüme vuran sıcak hava bile farklıydı. Ama bu farklılıklar beni daha da cezbediyordu ve baktığım gördüğüm her şeye tekrar tekrar bakmak istiyordum. Projenin yapılacağı otele ulaştığımda çok yorgun ama bir o kadar da insanlarla tanışmak için sabırsızdım. Projenin konusu benim de çok ilgi duyduğum bir alan olan ‘Küresel Siyaset’ti. Proje boyunca bu konu temalı pek çok etkinlik; tiyatro, kısa film çekimi, oyun, münazara ve yarışmalar yaptık. Bu sayede hem diğer ülkelerin yönetim ve siyaset biçimlerini öğrendik hem de kendi ülkemizi tanıttık. Her akşam yapılan ülke kültür geceleri sayesinde de ülkelerin özelliklerini, kültürünü, yiyeceklerini ve geleneksel danslarını tanımış olduk. Her akşam bir ülkenin geleneksel dansını öğrendik ve aynı şekilde kendi ülkemizin yerel dansını öğreterek eğlenceli anlar yaşadık. Projeden arta kalan vakitte de Portekiz’in renkli sokaklarını gezdik. Portekiz meydanları ve sokakları tarihi bir dokuya sahip olan, her köşesinde farklı bir hikaye bulunan büyüleyici bir ülke. Katılmış olduğum bu proje sayesinde Portekiz’i keşfettim, daha önce tatmadığım Portekiz mutfağı lezzetlerini tattım, hayatımda ilk defa okyanusta yüzdüm ve çok güzel dostluklar kurdum. Benim için unutulmaz bir deneyimdi!

Son projem Romanya’daydı. Tarihi zenginlikleri ve mistik atmosferi sebebiyle daha önce gitmek istediğim bir ülke olan Romanya’da proje ilanını görünce hemen başvurdum. Romanya Schengen bölgesinde olmasına rağmen kendi vizesini veren bir ülke olması sebebiyle vize randevusu alırken ve belge toplarken biraz zorlandım fakat proje davetiyem olduğu için randevu tarihinde aynı gün içinde vizem çıktı. Proje ocak ayında ve Romanya da çok soğuk bir ülkeydi. Bu sebeple hazırlıklı gitmek zorundaydım çünkü vizem proje tarihlerinden daha uzun çıkmıştı ve ben proje bitiminde bir süre Romanya’da kalacaktım. Proje Romanya’nın en kuzeyinde yer alan ve Romanya’nın öğrenci şehri Iaşi’deydi. Daha önce proje deneyimlerim olması sebebiyle bu proje benim için çok daha rahat geçmişti. Ve Mersin projesinde beraber yer aldığım Rumen arkadaşlarımdan bazılarıyla bu projede karşılaşmam büyük bir sürpriz olmuştu. Kendimi ülkemde ve hatta yakın arkadaşlarımla beraber hissediyordum. Dışarıda yağan kara ve soğuğa rağmen proje çok eğlenceli ve bütünleyiciydi. Proje yaklaşık 10 gün sürdü ve her gün dolu dolu etkinliklerle, kültür aktarımıyla, öğrenmeyle ve etkileşim içinde geçti. Aynı zamanda Rumen arkadaşlarımızla küçük bir gezi organize ettik ve Iaşi’nin tarihi zenginliklerini, eşsiz manzaralarını ve güzel doğasını keşfettik. Şimdi proje keşke 10 gün değil de 10 ay sürseydi diyorum.

Erasmus+ Gençlik Değişim Projesi, benim için sadece yeni kültürleri keşfetmekle kalmadı, aynı zamanda kişisel gelişimime de katkı sağladı. Farklı milletlerden gelen gençlerle kurduğum dostluklar, bana küresel bir perspektif kazandırdı ve kendi ön yargılarımı aşmama yardımcı oldu. Aynı zamanda, işbirliği yapma, liderlik becerilerini geliştirme ve yeni bir ortamda kendimi ifade etme fırsatları sundu.

Erasmus+ Gençlik Değişim Projesi, gençler için büyük bir fırsat ve macera kaynağıdır. Yeni kültürleri keşfetmek, farklı insanlarla tanışmak ve kendi sınırlarınızı zorlamak için harika bir yoldur. Benim Erasmus+ Gençlik Değişim Projesi deneyimim, hayatımın en değerli anılarından biri oldu ve herkese benzer bir macera yaşamalarını tavsiye ederim.

 

Dünya sizin onu keşfetmenizi bekliyor, cesurca adım atın ve yeni deneyimlerin tadını çıkarın!

Cansel Dönmez

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz