Cuma, Mayıs 24, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Kundura DocLab Programı 2024 Başvuruları Devam Ediyor

Farklı metodolojilerin ve perspektiflerin iç içe geçtiği, fikirleri ve yaratıcı unsurları kullanarak deneyler yaptığımız Kundura DocLab, sanatçıları belgesel sanatının sınırlarını keşfetmeye davet eden bir proje ve kapasite geliştirme programıdır. Bu uluslararası program Mayıs 2023 tarihinde ilk kez sinema veya tiyatro belgesel yönetmenlerini bir araya getirdi. Davet ettiği farklı eğitmenlerle her sene düzenli olarak kurgulanan program, farklı ülkelerden farklı hikâyelerin ve yaratıcı zihinlerin buluşmasına alan açıyor.

Bu, araştırma odaklı çalışan tüm film ve tiyatro yönetmenlerine açık bir platformdur. Sinema ve tiyatro arasındaki bağın gücüne inanıyoruz ve hikâye anlatımının yaratım sürecindeki benzeşen unsurları, örtüşen yenilikçi yönlerini keşfederek bu iki disiplin arasında bir köprü kurmayı hedefliyoruz. Kundura DocLab, belgesel yaratıcılarının eşit bir noktada buluşarak, ortak sanatsal yaratım süreçlerini paylaşabilecekleri ve sanatçıların yaratıcı dünyalarını besleyip, sanatçı kimliklerini zenginleştirebilecekleri bir yapı inşa eder. Tüm bu süreç kapsamında aslında kurmaca dışı hikâye anlatımının özünü keşfederek hem sorguluyor ve bugünün tanımlarını tartışıyor hem de yeni yaklaşımlar yaratmanın mümkünlüğünde ‘başka bir dünya’nın yollarını arıyor.

Kundura DocLab, kurmaca dışı hikâye anlatımında sanatsal işbirliği ve araştırma metodolojileri geliştirmek amacıyla, film ve tiyatro pratiğindeki araştırma sürecinin önemine dikkat çekiyor. Program her katılımcının; kendi iç dünyasına dönerek yaratıcı kaynaklarını keşfetmesini, belli bir dramaturjik akışla kurgulanmış ve estetik araştırmaya yönlendiren soruların peşi sıra gitmesini ve yaratma süreçlerindeki dirençlerinin bir nebze de olsa hafiflemesini hedefliyor. Belgesel sanatının üretim sürecindeki metodolojilerin derinlemesine geliştirilmesinin yanı sıra, hikâye anlatma sanatındaki kaynakların farklı katmanlarda görülmesine odaklanıyor.

NE ZAMAN?

Kundura DocLab, 22-27 Nisan 2024 tarihleri arasında Beykoz Kundura’da düzenlenecektir.

Kundura DocLab 2024 tarihleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

Başvuru Tarihleri: 08 Ocak – 23 Şubat 2024 Saat 18.00 (Türkiye) 

Seçilen Projelerin Duyurulması: 11 Mart 2024
Ön Hazırlık Çevrimiçi Buluşması: 22 Mart 2024
Konaklamalı Geliştirme Programı: 22-27 Nisan 2024 (Beykoz Kundura)

Başarılı başvuru sahiplerinin “Ön Hazırlık Buluşmasına” katılması zorunludur.

NELER SUNUYOR?

Kundura DocLab, belgesel sinema ve belgesel tiyatro arasında yaratıcı ve ortaklaşa bir alan oluşturmak için bir kapasite ve proje geliştirme programı sunar. Sanatsal üretim bakımından nitelikli bir ekosistem inşa etmek üzere bir paylaşım imkânı yaratan programa katılanlar 5 gün boyunca Beykoz Kundura’da konaklayacak ve bu çalışma boyunca kurmaca dışı hikâye anlatıcılığına dair kendi pratiklerinden yenilikçi  ve disiplinlerarası bir yaklaşımla ortak araştırmalar yapacaklar.

 

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Kundura DocLab; belgesel pratiği yapan, metodolojileri derinlemesine geliştirmek ve deneyimini artırmak isteyen, araştırma odaklı çalışan 30 yaş ve üzeri tüm film ve tiyatro yönetmenlerine açık bir platformdur.

Kundura DocLab’e başvuran yönetmenlerin aşağıdaki esaslara uygun olması gerekmektedir:

  • Sinema için; uluslararası bir festival programında yer almış 1 uzun ve/ya 2 orta metraj belgesel filmi olması gerekmektedir.
  • Tiyatro için; ulusal ve/ya uluslararası festivalde sergilenmiş 1 özgün oyun ve/ya projesinin olması gerekmektedir.

Güçlü bir estetik yaklaşımın yanı sıra araştırma konusunda katılımcılarımızın; yaratıcı pratiklerinde analitik becerilerini geliştirebilen, kendini iyi ifade edebilen, paylaşıma ve birlikte üretime açık olmasını önemsiyoruz.

Tüm program İngilizce gerçekleşeceği için, katılacak yönetmenlerin B2 Upper-intermediate (Orta-üstü), C1 Advanced (İleri) İngilizce bilgisine sahip olmaları beklenmektedir.

Katılımcılar, programın tamamına katılmalıdır; başarılı başvuru sahiplerinden bir Anlaşma Belgesi imzalamaları istenecektir.

Kundura DocLab’in başvuruya açık ülkeleri şöyledir:

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, İsrail, Karadağ, Katar, Kıbrıs, Kosova, Kuveyt, Kuzey Makedonya, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Türkiye, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Yunanistan.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -