Perşembe, Mayıs 23, 2024

ODTÜ’den En Popüler Online Ücretsiz ve Sertifikalı Dersler

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan ODTÜ, Avrupa Birliği Projesi kapsamında Herkese Online Ücretsiz ve Sertifikalı Dersler programına başlanmıştır.

Bilgeiş Projesi, Türkiye’de işçi ve işverenlerin uyum yeteneklerinin geliştirilmesine katkı sağlanması, teknolojiye uyumu geliştirilmiş bir işgücü piyasası oluşturulmasının desteklenmesi, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımın ve etkinliğinin artırılması, işçi ve işveren düzeyinde kapasite geliştirilmesi doğrultusunda uygulanmaktadır.

Popüler Dersler:

Geleceğin Teknolojileri

Audacity, Rasperry Pi, Arduino ve Mikrodenetleyicilere Giriş, App Inventor ve Mobil Programlama, Canva ile Bilgi Görseli Tasarımı gibi dersler en çok alınan dersler arasında yer almaktadır.

Canva ile tasarımlar oluşturmak için tıklayın

Tasarım Odaklı Düşünme’ye Giriş

Bu derste, katılımcılar takımlar halinde, ortamlarında karşılaştıkları bir çözüm üzerinden gidecekler ve tasarım odaklı düşünme yöntem/süreçlerini ve tekniklerini kullanarak çözüm ve yenilik geliştireceklerdir.

Dinlemeye, kullanıcıyla empatiye, beynin tamamıyla düşünmeye, işbirliği ve deneyimlemeye odaklanan tasarım odaklı düşünme, mimari ve tasarımdan ICT’ye, pazarlama ve ürün geliştirmeden şehir planlamacılığına, yerel yönetimlere vs. kadar birçok alanda uygulanabilir.

Web Tasarımın Temelleri

Bir web sitesi oluşturmak veya düzenlemek istiyorsanız, öğrenmeniz gereken en temel teknoloji HTML’dir (Zengin Metin İşaretleme Dili). HTML, genellikle internet üzerinde içerik görüntülemek amacıyla web tarayıcıları tarafından kullanılan en önemli web standardıdır. Bu içerik, örneğin, metin, resim veya video olabilir. Kelimenin tam anlamıyla HTML, internet sayfası oluşturmada ana dil görevini üstlenir.

Pek çok tasarım elementi (yazı tipleri ve arka plan renkleri gibi) sadece HTML kullanılarak da tanımlanabilir; ancak, sayfa tasarımı ile düzenini birbirinden ayırmak daha iyi ve hatta daha kolaydır. İşte bu noktada CSS devreye girer. Bu derste hem HTML hem de CSS ile zengin metin belgeleri oluşturmak ve tasarlamak için metin düzenleyicilerini kullanmayı öğreneceksiniz. Bu iki dilin birlikte işlemesi gerektiğinden dolayı, istenilen sonuca ulaşmak için oluşturduğunuz belgeleri birbirlerine nasıl bağlayacağınızı öğreneceksiniz.

Programlamanın Temelleri 

Bu ders dört bölüm olarak yapılandırılmıştır. Birinci bölümde temel bilgisayar kavramları ve programlama hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde programlama dilinin genel yapısı ve elemanlarına değinilerek programlamaya giriş yapılmıştır. Üçüncü bölümde fonksiyonlar ve döngüler ele alınmıştır. Dördüncü bölümde diziler hakkında bilgi verilmiştir. Birden fazla verinin saklanması için oluşturulan değişkenlere dizi adı verilir. Dizilerin oluşturulmasındaki temel düşünce birden fazla veriye tek bir değişken altından erişebilmektir.

İşiniz İçin Sosyal Medya

Dersin ilk bölümünde sosyal medyada pazarlama ile ilgili genel bilgilerden söz edilmektedir. Sosyal medyada pazarlama, sosyal ağlar üzerinden kişi, kurum, marka, ürün, hizmet ve olayların tanıtımı ve duyurulması amaçlı yapılan stratejiler ve faaliyetler olarak belirtilebilir. İkinci bölümde sosyal medya platformlarından olan Facebook, Twitter, Instagram, Google+, Youtube, Pinterest ve LinkedIn tanıtılarak önemli özelliklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve Pinterest’te hesap oluşturma, beğeni, yorum yapma, takipçi olma gibi bazı özellikleri detaylı şekilde gösterilmiştir. Üçüncü bölümde sosyal medyada pazarlama için kullanılabilecek 21 taktik verilmiştir. Bu taktiklerin oluşturulacak olan sayfalarda uygulanmasının sosyal medyada görünürlüğü arttırmada önemli katkıları olduğu bilinmektedir. Dördüncü bölümde sosyal medya takip araçlarından ve çevrimiçi rakip analizinden bahsedilmektedir.

Diğer kategorileri incelemek ve derslere kayıt olmak için tıklayın.

BENZER İÇERİKLER