Salı, Nisan 23, 2024

British Pathé İle Tarihte Yolculuğa Hazır Mısınız?

1910 yılından bugüne halkın dünyadaki gözü olarak faaliyet gösteren British Pathé, 2011’in Ağustos ayından beri arşivlerini şirketin Youtube kanalından yayınlıyor. Görüntülü haber ve belgesel alanında dünyanın ilk yapımcıları arasında olan kuruluşun tarihi 1896 yılına dayanıyor. 1910 yılından 1970’li yıllara kadar sinemalarda film öncesi haber bültenleri şeklinde gösterilen British Pathé videoları, firmanın televizyon endüstrisi ile yarışamayacağını anladığı anda yapılmayı bırakıldı. 2000’li yılların başında dışarıdan destek alarak tüm arşivlerini dijital sistemlere aktaran British Pathé filmleri, günümüzde ise modern dünya insanlarının, Birinci Dünya Savaşı’ndan test edilen ilk atom bombasına, Atatürk’ün vefatından 1957 Fethiye depremine kadar birçok önemli olaya görsel olarak ulaşmasını sağlıyor.

Tarihi boyunca birçok kez el değiştiren firma, ilk olarak 1896 tarihinde Charles Pathé tarafından Pathé Kardeşler Derneği adı altında Fransa’da kurulmuştur. Bu kuruluş (PATHÉ!) günümüze kadar ulaşarak hala sayısız çoklukta Fransız filminin ve uluslararası filmlerin yapımcılığını üstlenmektedir.

British Pathé ile ilgili detaylı bilgiye ve Pathé yapımlarına ulaşmak için kuruluşun web sitesini ziyaret edebilir ya da Youtube kanalından 80.000’den fazla videoyu izleyebilirsiniz.

1967 Türkiye’sine bir yolculuk yapmak veya 1963 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu’yla imzaladığımız Ankara Antlaşması’nın görüntülerine ulaşmak için ise British Pathé’nin Türkiye ile ilgili videolarına göz atabilirsiniz.

 

1967 yılında Türkiye:

Wright kardeşlerin ilk uçuşu:

Yalta Konferansı:

BENZER İÇERİKLER