Perşembe, Mayıs 23, 2024

Danimarka’da Alternatif Bir Okul: Tvind School

Danimarka’da Tvind School diye bir yer var. Birkaç arkadaşın bir araya gelip “Daha güzel bir dünya için neler yapmalıyız?” düşüncesiyle ortaya çıkan okul, şimdi dünyanın dört bir yanından gelenlere ev sahipliği yapıyor.

Tvind; Danca’da zikzak ya da başka bir deyişle kıvırma anlamına geliyor. Okulun isminin neden Tvind olduğunu anlatacağım; ama şimdi nasıl ve neden kurulduğundan kısaca bahsetmek istiyorum.

1960’ların sonu, 1970’lerin başında Avrupa’da sol hareketin yükseldiği bir dönemde, 6 Danimarkalı genç bir araya gelerek “dünyanın görmek istemediği” Afrika ülkeleri, Afganistan, Pakistan’ın da içinde olduğu birçok bölgeyi dolaşır. Gezip gördükleri yerlerdeki; sefaleti, açlığı, terk edilmişliği oralarda bırakmak istemeyen gençler, ülkelerine geri döndükleri zaman bir şeyler yapmaya karar verir. Ve böylece biriktirdikleri parayla küçük bir arsa satın alırlar. O arsayı satın aldıktan sonra toprağa vurdukları kepçeyle şimdiki Tvind’i inşa etmeye başlarlar.

Tam ismi, Tvind International School Centre (Tvind Uluslararası Okul Merkezi) olan okul, gençlere alternatif bir öğrenme imkanı sunuyor. Teoride değil, yaşayarak ve görerek öğretmeyi amaçlayan okul, Danimarka’nın batısındaki Ulfborg kentine yaklaşık 2 buçuk kilometre uzaklıkta.

Kendini, “Güvenilir pedagojik deneyimleri ve okul hayatının tüm bölümlerini etkileyen uluslararası bir çevreyle geleneksel olmayan güçlü gelenekleri olan eğitim kurumları bütünü” olarak tanımlayan okulda, 15’ten fazla farklı ülkeden yaklaşık 100 kişi komün bir şekilde yaşıyor ve öğreniyor.

Tvind, sadece klasik anlamda bir okul değil. İçinde sadece; öğrenciler ya da eğitmenler yaşamıyor. Bakıma muhtaç insanlar, madde bağımlılığından sıyrılmak isteyen gençler, fiziksel ya da zihinsel engelli insanların bu toplulukta kendilerini yalnız hissetmemeleri sağlanıyor aynı zamanda.

Okulun elektrik ihtiyacının giderildiği ve tamamen gönüllülerin katkılarıyla 1970’lerde inşa edilen rüzgar gülüyle başlar Tvind’in hikayesi. İsminin anlamı da, rüzgar gülünün pervanelerinde gizli. Bundan dolayıdır ki Tvind’de yukarıdan bakıldığı zaman kıvrımlı ve zikzaklı bir şekille karşılaşılır.

Tvind; DNS, PTG ve villalar diye 3 bölüme ayrılır. DNS International Teacher Training College, uluslararası öğrencilerden oluşan geleneksel olmayan bir yatılı okuldur. Daha çok, liseyi bitirmiş ve üniversiteyi gezip görerek okumak isteyen gençler var DNS’de. Dünyanın dört bir yanından gelen bu gençler, hem okuyor hem deneyimlerini paylaşıyor hem komün bir şekilde yaşamayı öğreniyor. DNS’de, öğrenciler ve öğretmenler program süresince çalışıyor, seyahat ediyor, spor yapıyor, yemek pişiriyor. DNS, bu nedenle kendini “eğitici bir twist” yani; kıvrım ya da zikzak bir topluluk olarak tanımlıyor.

Öğrenciler, DNS’den mezun olduktan sonra ortak değerlerin ve topluluğun bir parçası olarak, değişimi nasıl gerçekleştireceklerini ve topluluğun gücünü deneyimleme şansını yakalıyor. Bu gençler, daha sonra topluluğa ait otobüsle 3 aylığına Afrika ve Ortadoğu ülkelerine giderek oradaki yaşamları deneyimleme, gözlem yapma şansı yakalıyor. Gençler, aynı zamanda gittikleri ülkelerde gönüllü olarak mülteci kamplarında da çalışıyor.

DNS ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Tvind’de yer alan okullardan biri de PTG International Youth College.

PTG de özel ve bağımsız bir yatılı okul. Farklı yaşam ve ülkelerden gençlerin birlikte çalışabileceği, yaşayabileceği alternatif bir okul olan PTG, liseye denk gelir.

Sosyal sorumluluğu teşvik etmeyi amaçlayan PTG, kültürel faaliyetler aracılığıyla kültürel farkındalık, dahil olma ve hoşgörüyü arttırmanın yanı sıra çalışma gezileri de düzenler. PTG; genç mültecileri ağırlamak, topluma kazandırmak ve toplulukta gönüllü çalışmalara katılmak için çalışmalarda aktif bir rol üstlenmesini sağlıyor. PTG’de okuyan bazı öğrenciler; madde ve alkol bağımlılığı gibi sorunlu geçmişlerden geliyor, PTG, bu gençlere başarılı bir gelecek inşa etmek için sosyal destek veriyor.

Çevre dostu olan okul, doğa projelerine sahip olmayı amaçlıyor. Okulda, elektriğin güneş panellerinden sağlamak ve böylece sürdürülebilir bir enerjiye sahip olmak için deneyler yapılır. Ekolojik bir çevreyi teşvik etmek de okulun programının bir parçası aynı zamanda.

PTG ile ilgili daha fazla bilgi almak için şu adresler ziyaret edilebilir:

www.tvind.dk ve www.ptg.dk

Tvin’deki villalarda ise bakıma muhtaç insanlar yaşar. Bu insanların bakımı da, Tvin’de yaşayan topluluk tarafından ortak bir şekilde yapılır.

Tvind’in kurulması o kadar da kolay olmamış. Kurulduğu ilk zamanlar Danimarka hükümetinin de aralarında bulunduğu birçok sivil toplum örgütü tarafından desteklenmiş. Ancak; kapitalist eğitim sistemine karşı bir alternatif olarak ortaya çıkan ve gittikçe genişleyen Tvind, hükümetin hedefi haline gelir. Danimarka medyası Tvind ile ilgili karalama kampanyası başlatarak yalan haberler yaymaya başlar. Böylece, birçok yerin desteklediği Tvind, giderek küçülür. Tüm yalan yanlış haberlere rağmen kısa sürede toparlanan Tvind, kapitalizme karşı mücadelesinde kararlı bir şekilde yoluna devam eder. Komünal ve sürdürülebilir bir yaşamı esas alan, bireyin değil; topluluğun çıkarlarını gözeten Tvind, bu nedenledir ki fark yaratmak isteyen tüm gençleri kurdukları yaşama davet eder.

Kaynak: Gaia Dergi

BENZER İÇERİKLER