Cumartesi, Nisan 13, 2024

İngiltere ve Kanada’da Staj İmkanları

Yurt dışında eğitim almak ve çalışmak isteyen öğrenciler ve yeni mezunlar için bir başka yurt dışına çıkış yolu ise staj fırsatlarıdır. Bugün, aralarında İngiltere ve Kanada’nın da olduğu dünyanın çok sayıda ülkesi öğrencilere cazip yurtdışı staj programları sunuyor. İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde staj yapmanın avantajları arasında dil becerilerinizi geliştirme, kültürel deneyim kazanma ve uluslararası bir çalışma ortamında tecrübe edinme fırsatı bulma ilk akla gelenler arasındadır. Elde edeceğiniz iş deneyimi, kariyerinizi şekillendirmek, profesyonel ağ kurmak ve gelecekteki iş fırsatlarını artırmak için de önemli olacaktır. Yazımızda İngiltere ve Kanada ülkelerinde yurtdışı staj hakkında merak edilenler soruları yanıtlıyoruz.

Yurt dışında üniversite okumak istediğiniz okullar, üniversite bölümleri ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımızdan yurt dışı eğitim danışmanlığı almak ister misin?

Hemen eğitim uzmanlarımızdan ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı al.

Kanada ve İngiltere’de öğrenciyken staj yapmak mümkün mü?

Evet. Bu ülkelerde eğitim alan bir uluslararası öğrenci olarak okurken tatillerde ve özellikle yaz stajları için başvuruda bulunabilirsiniz. İngiltere’de okurken lisans dersleri sırasında öğrenciler için kısa süreli istihdam fırsatları sunan yurtdışı staj programları, profesyonel deneyim ile birlikte kendi alanlarında gerekli becerileri elde etmelerini sağlar. Stajlar genellikle tatil döneminde veya mezun olduktan sonra alanda deneyim kazanmak için yapılır.

Neden staj yapmalısın?

  • Özgeçmişini iyileştirir
  • Ek gelir kaynağıdır
  • Ağ kurma fırsatı bulursun
  • Yeni iş fırsatları doğurur
  • Gelecekteki iş görüşmeleri için özgüveninizi artırır

Kanada ve İngiltere’de staj nasıl bulunur?

Bu ülkelerde eğitim alan bir uluslararası öğrenciyseniz, aramanıza erken başlamanızı öneririz. Yurtdışı staj bulmak için çeşitli arama stratejileri vardır ve ilk atacağınız adım ise üniversitenizin kariyer merkezini kullanmak olsun. Zira yurtdışı eğitim sunan çoğu okul, kariyer merkezleri ile öğrencilere hem staj hem de iş imkanları, uygulama ipuçları ve kaynaklar sağlar. Aynı zamanda eğitim aldığınız şehir için iş arama sitelerinden faydalanabilir, yerel şirketlerle bağlantılar kurabilirsiniz.

Sitemize üye olmak ister misin? dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsin. Hemen bu linkten kayıt ol.

İngiltere’de öğrenci vizesi ile staj yapmak mümkün mü?

Evet. İngiltere’de eğitim almak için sahip olduğunuz öğrenci vizesi ile staj yapmanız mümkündür. Bunun için stajyerlik programınızın, eğitim programınızla bağlantılı olduğunu ve öğrenci vizesiyle uyumlu olduğunu göstermeniz önemlidir. Aynı zamanda staj yapmak için bir programa kabul edilenlerin COS belgesine (Sponsorluk Sertifikası) sahip olmaları gerekmektedir.

İngiltere’de yaz stajı yapabileceğiniz şehirler hangileri?

İngiltere, öğrenciler için yurtdışı staj fırsatı sunan en cazip ülkelerden biridir ve İngiltere şehirleri, bu açıdan özellikle yerel şirketlerde zengin iş fırsatları sunar. Örneğin; tiyatro, sinema ve görsel sanatlar alanlarında bir lisans öğrencisi ya da mezunsanız Bristol şehri, bu açıdan tam size göredir. Turizm ve mutfak sanatları alanında ise York şehrini tercih edebilirsiniz. Finans, moda, müzik gibi çok sayıda alanda Londra size hem yüksek ücretli hem de prestijli yaz stajları sunar.

Yurt dışında eğitim almak istiyor ve ne yapacağınız konusunda kafanız mı karışıyor? IDP Education’ın kendi öğrencilerine özel sunduğu FastLane hizmeti, SADECE 5 GÜNDE SONUÇ alabileceğiniz hızlı üniversite kabulü sağlıyor.

Şimdi IDP FastLane ile başvuruda bulun, ön kabul al!

Kanada’da öğrenci olarak staj yapabilir miyim?

Evet. Kanada’da okurken İngiltere’de olduğu gibi geçerli eğitim izniniz varsa staj yapabilirsiniz. Bunun yanında bazı eğitim programları, müfredatlarının bir parçası olarak iş deneyimini ve staj yapmayı gerekli koşar. Bu nedenle co-op ya da stajyer çalışma izni başvurusunda bulunmalısınız. Bunun içinde yukarıda bahsettiğimiz gerekliliklere sahip olmanız gerek: geçerli bir eğitim izni, eğitim programınızın tamamlanması için staj zorunluluğu olması, okulunuzdan bunu onaylayan bir mektup.

2023’te stajyerlere en çok para ödeyen şirketler hangileri?

İngiltere ve Kanada’da staj yapmayı düşünüyorsanız, özellikle tatil dönemlerinde yaz stajları oldukça popülerdir. Eğitim aldığınız ülke ya da bölümünüzle alakalı çok çeşitli staj programları olabileceği gibi iki ülkede özellikle finans, teknoloji, mühendislik gibi sektörlerde imkanlar sunar. Kanada’da çalışabileceğiniz yerel şirketlerin yanında uluslararası şirketler vardır ve öğrenciler için yüksek ücretli stajlar sunarlar: Google, Microsoft, Deloitte, IBM.

Kaynak: HotcoursesTurkey

 

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz